Zprávy → Domácí4. listopadu  2016 v 17:09  

Stanislav Hnělička, hrdina od Tobruku, zemřel. Ve válce sám zajal družstvo německých vojáků

Hrdina z druhé světové války Stanislav Hnělička zemřel (archivní foto) - Foto: Ivana Bernáthová

Hrdina z druhé světové války Stanislav Hnělička zemřel (archivní foto)Foto: Ivana Bernáthová

V 94 letech zemřel hrdina z druhé světové války Stanislav Hnělička, pamětník bojů u Tobruku či u Dunkerque. Ministerstvo obrany to uvedlo na webových stránkách armády. Byl držitelem mnoha vyznamenání včetně Řádu bílého lva nebo nejvyššího francouzského státního vyznamenání, Řádu čestné legie.

„Bohužel zemřel další z druhoválečných veteránů, který za svou vlast bojoval v Africe i na západní frontě. Jeho příběh zůstane pevnou součástí historických tradic naší armády. Upřímnou soustrast rodině," uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). 

Stejně se vyjádřil i náčelník generálního štábu Josef Bečvář. „Je zdrcující, že odchází další z významných veteránů druhé světové války. Pana generála Hněličku jsem znal osobně," napsal. Podle něho šlo o úžasného člověka. 

Čtěte také: Mořská nemoc a praní v benzinu. Před 75 lety českoslovenští vojáci připluli do Tobruku

Liberecký rodák Hnělička prožil dramatický útěk z okupované republiky, aby se nakonec dostal do Palestiny, kde se v lednu roku 1941 stal jedním z nejmladších vojáků 11. pěšího praporu - Východní pod velením Karla Klapálka. 

Zúčastnil se všech bojů na Středním východě až po Tobruk. Poté se přesunul do Británie, kde se stal členem vznikající Československé samostatně obrněné brigády. 

V roce 1944 se brigáda vylodila v Normandii a Hnělička se v jednotce druhého tankového praporu zúčastnil osvobozovacích akcí. Při jednom z útoků sám zajal celé družstvo německých vojáků. 

„Do zahraniční armády jsem odešel z důvodů těch, co jsem tady prožil do osmatřicátého roku s rodiči a odkaď jsme museli odejít,“ vysvětlil později. 

Komunistickým režimem byl perzekuován  

Po kapitulaci německých vojsk se s jednotkou vrátil do vlasti. Za hrdinství v boji byl oceněn dvakrát československým válečným křížem. 

Po válce začal podnikat, avšak po komunistickém puči přišel o firmu a byl uvězněn. Perzekuován byl po celou dobu komunistického režimu. Po jeho pádu se zapojil do aktivit Československé obce legionářské. 

V roce 2005 dostal za bojové zásluhy od francouzského prezidenta Řád čestné legie. O dva roky později se dočkal také nejvyššího českého ocenění, od prezidenta Václava Klause obdržel Řád bílého lva. V roce 2011 byl povýšen na brigádního generála. 

Jako pamětník radil Stanislav Hnělička režiséru Václavu Marhoulovi při natáčení filmu Tobruk. 

Stanislav Hnělička - Foto:  redakce Post Bellum

Autor:   ČTK, Eliška Malínská

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace