Zprávy → Domácí17. října  2016 v 21:38  

Starostové a nezávislí půjdou do parlamentních voleb. Jednat budou nejdříve s TOP 09

Předseda STAN Petr Gazdík - Foto: Filip Jandourek

Předseda STAN Petr GazdíkFoto: Filip Jandourek

Celostátní hlasovací výbor STAN rozhodl, že strana příští rok půjde do parlamentních voleb. Rozhodnutí padlo po úspěchu v letošních krajských volbách. Strana chce být do budoucna emancipovanější. Oficiální jednání o volební spolupráci zatím nezahájila, podle místopředsedy Víta Rakušana ale předně osloví TOP 09.

„Názor většiny členské základny je v této chvíli takový, že bychom měli zkusit trochu emancipovanější působení v rámci politického spektra,“ oznámil místopředseda Rakušan. 

Starostové a nezávislí se v příštích 14 dnech plánují setkat s vedením TOP 09, které osloví s nabídkou spolupráce jako první. Dohoda o společné kandidátce jim s nimi vyprší na konci roku, o novém partnerovi proto chtějí mít jasno do Vánoc. V pondělí to potvrdil i předseda STAN Petr Gazdík. 

Podle Gazdíka v úvahu připadají různé varianty společné kandidatury s partnery, se kterými hnutí uspělo v krajských volbách. Starostové a nezávislí získali s partnery 74 mandátů v krajských zastupitelstvech. Nyní chtějí usilovat i o post místopředsedy horní komory Parlamentu. Na místo navrhují senátora Jiřího Šestáka. 

„Je to člověk, který se svému senátorskému mandátu dlouhodobě věnuje na maximum. Není starostou či podobným funkcionářem někde v samosprávě. Tedy je připraven veškerý svůj čas řádně věnovat funkci místopředsedy horní komory," řekl o Šestákovi místopředseda STAN Vít Rakušan. 

Autor:  Pavla Lioliasová, Andrea Kubová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace