Zprávy → Domácí20. října  2016 v 15:38  

Stíhaná žalobkyně Máchová přišla o talár. Pelikán ji dočasně zprostil funkce

Státní zástupkyně Dagmar Máchová (archivní foto) - Foto:  ČT24

Státní zástupkyně Dagmar Máchová (archivní foto)Foto:  ČT24

Stíhaná státní zástupkyně Dagmar Máchová od pátku nesmí pracovat jako žalobkyně. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodl, že ji postaví mimo službu do doby, než soudy pravomocně rozhodnou o její kauze. Policie žalobkyni známou z kauzy opencard či Nemocnice Na Homolce obvinila začátkem října kvůli vynášení informací z vyšetřovacích spisů týkajících se několika případů.

"Ministr spravedlnosti se rozhodl státní zástupkyni zprostit dočasně funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Zproštění je účinné od zítřejšího dne (pátku)," řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Až do doby, než padne pravomocné rozhodnutí, bude Máchová pobírat polovinu platu. 

Čtěte také: Policisté vyslechli kolegy obviněné žalobkyně Máchové. Vyzvídala u nich informace?

Žalobkyni Městského státního zastupitelství v Praze policie obvinila na začátku října v souvislosti s kauzou Bereta. Spolu s ní stíhá bývalého policistu Igora Gáborika a vysoce postaveného důstojníka dnes již neexistující protikorupční policie Radka Holuba. 

Máchová je viněna z přijetí úplatku a porušení pravomoci úřední osoby. Vyšetřovatelé ale nespecifikovali, kolik peněz měla inkasovat. Gáborik s Holubem čelí stíhání kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, z toho Gáborik ve formě návodu, a jeden z nich navíc z podplácení. 

Robert Pelikán - Foto: Marián Vojtek

Robert PelikánFoto: Marián Vojtek

Podle České televize se jeden z případů, kvůli nimž trojici detektivové stíhají, týká stavební firmy Knauf. I když ho sama Máchová nedozorovala, údajně nahlédla do spisu jednoho z kolegů a Gáborikovi předala citlivé informace.  

Policisté nicméně podle zdrojů Zpravodajského webu Českého rozhlasu prověřují i verzi, že Máchová předávala citlivé informace více lidem. Okruh obviněných by se tak mohl rozšířit. 

Jako první detektivové letos v květnu obvinili kvůli vynášení informací Gáborika s Holubem a středočeským celníkem Pavlem Šímou. Máchovou jen vyslechli. Vedení městského státního zastupitelství ji poté odebralo všechny trestní kauzy a přeřadilo ji na netrestní úsek. 

Autor:  Ondřej Golis  (ogo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace