Zprávy → Domácí24. října  2016 v 18:13  

Studenti si ve školách půjčovali šest ‚živých knih‘. Diskutovat mohli s transsexuálkou nebo muslimem

Studenti si půjčovali "živé knihy", se kterými diskutovali. (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Studenti si půjčovali "živé knihy", se kterými diskutovali. (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

V rámci dalšího ročníku projektu Živá knihovna si mohli studenti „půjčit“ místo knih gaye, Roma nebo transsexuálku, se kterými diskutovali o jejich životech a zkušenostech. Cílem bylo zvýšit toleranci studentů.

Projekt, do kterého se v loňském roce zapojilo 36 škol, organizuje Amnesty International. „Cílem projektu je bojovat proti diskriminaci, rasismu a xenofobii v české společnosti a to tím, že budujeme nějakou toleranci. Nebo zvyšujeme toleranci studentů,“ řekla Jana Mydlilová, místní koordinátorka Živé knihovny z Amnety International. 

Šest takových knih si mohli „půjčit“ i studenti Obchodní akademie Heroldovy Sady v Praze. Studenti ve třídě se rozdělili do skupin a povídali si na příklad s Romem Davidem nebo transsexuálkou Zitou. 

Čtěte také: Přímá konfrontace je lepší, říká 'živá kniha' z Prahy. S žáky mluví o drogách

Gay Lukáš dětem řekl, jaké starosti měl s přiznáním, že je gay. „Já jsem s tím problém neměl, ale trochu jsem se bál, jak bude reagovat okolí. Tak jsem to po nějakém čase řekl svojí nejlepší kamarádce, která to vzala skvěle,“ řekl Lukáš. 

Podobné akce často pořádá Amnesty International i na různých festivalech. Podle bulharky Evgenyje, která žije v České republice, je ale přednášení studentům specifické. „Děti jsou v něčem otevřenější, ale zároveň podle mě těžší, protože jsou víc přímí a je těžší je nějakým způsobem pobavit,“ řekla. 

Autor:  Pavla Lioliasová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace