Zprávy → Domácí3. listopadu  2016 v 10:53  

Svaz bojovníků za svobodu opouští historik Stehlík. Vedení se odklání od demokratických praktik, tvrdí

Eduard Stehlík - Foto: Adam Kebrt

Eduard StehlíkFoto: Adam Kebrt

Z Českého svazu bojovníků za svobodu odchází další výrazná osobnost. Včera poslal vedení svazu rezignační dopis historik a ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík, který byl deset let členem spolku v Lidicích. Nelíbí se mu hlavně chování vedení, které vylučuje členy kvůli tomu, že svaz kritizují.

„Svaz by měl být především organizací, která, tak jak má v názvu, usiluje o svobodu, demokracii, o prosazování idejí, které jsou založeny na masarykovské republice. Na tom, za co ti lidé šli do druhého odboje. Bohužel se obávám, že v současné době dochází k odklonu a některé nedemokratické praktiky řízení svazu mě o tom přesvědčují,“ řekl Stehlík Radiožurnálu. 

Z Českého svazu bojovníků za svobodu odešla v posledních dnech například 86letá Eva Lišková, která přežila Osvětim nebo vnučka ženy z Lidic Klára Kalibová. 

Svaz kritizuje také ministerstvo obrany. Zvažuje, že mu nedá příspěvek 200 tisíc korun. Ministr Martin Stropnický z hnutí ANO včera řekl, že svaz překračuje morální kodex. 

Vedení Českého svazu bojovníků za svobodu komentovalo odchod členů v úterý. Prý jde o věc jednotlivců. Chyby na své straně svaz odmítá. 

Autor:  Veronika Hlaváčová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace