Zprávy → Domácí2. prosince  2016 v 11:04  

Televizní hádka o hanobení prezidenta. Jílková musela v Máte slovo uklidňovat hosty křikem

Moderátorka Jílková na své hosty zakřičela, aby debatu uklidnila a ztišila - Foto: zdroj: ČT24

Moderátorka Jílková na své hosty zakřičela, aby debatu uklidnila a ztišilaFoto: zdroj: ČT24

Vášnivé debaty i výbušné reakce jsou pro diskusní pořad Máte slovo s Michaelou Jílkovou typické. Hlas obvykle zvyšují diskutující z řad politiků i široké veřejnosti. Během čtvrteční vysílání, kde se hovořilo o možných trestech za hanobení prezidenta, to ale už nevydržela ani moderátorka Michaela Jílková a své hosty musela umravnit křikem.

Ve čtvrtečním dílu diskusního pořadu hosté debatovali o kontroverzním návrhu novelizace zákona o hanobení prezidenta. Podle ní by ti, kteří urazí hlavu státu, mohli skončit až na rok ve vězení. 

Do studia tentokrát zavítali autor návrhu Zdeněk Ondráček z KSČM, europoslanec Jiří Pospíšil za TOP 09 a Starostové, někdejší ministr zdravotnictví a psychiatr Ivan David, ředitel Občanského institutu Roman Joch, marketingový konzultant a aktivista Martin Uhlíř a zástupce veřejnosti Miroslav Trčka, důchodce z Popovic u Rajhradu. 

„Jednou je prezident hlava státu, a pokud má mít respekt ve světě, musí mít úctu i od nás,“ citovala na začátku moderátorka názor Miroslava Trčky. 

Stačilo pár minut, než došlo na spor mezi důchodcem a europoslancem Pospíšilem, a to výměnou názorů ohledně paralely mezi českou hlavou státu a britskou královnou. Pospíšil se snažil vysvětlit, že Alžběta II. není součástí politického spektra, nevyjadřuje své politické názory, a proto nemůže být kritizována tak jako současný prezident Miloš Zeman. 

Takový výklad ovšem Trčka odmítl přijmout s tím, že královna názory vyjadřovat může a Pospíšil o tom jen nemůže mluvit. Na argument, že by kvůli novele mohli být trestáni třeba i Zemanovi protikandidáti, penzista reagoval, že za předchozích prezidentů Václava Havla a Václava Klause se to nestávalo. 

Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky v polovině listopadu. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Několik z nich svůj podpis posléze stáhlo.

„Tehdy jsme byli ještě na kraji prostého a slušného života. Hrana se tvrdě rozdělila za prezidenta Klause. Začali jsme mít trochu vymyté mozky tím západním luxusem. Začalo to, co tu je, brutalita, surovost. Vy chcete říct, že to je normální, aby tady děti vraždily rodiče?“ argumentoval penzista. 

Ve studiu se potom rozezněla přestřelka názorů, kdy Trčka přidal obvinění, že lidé jako Pospíšil brání podobné vrahy. Křik a neřiditelnou debatu nezastavila ani upozornění moderátorky. Nakonec proto ke zklidnění a utišení diskutérů zvýšila hlas a zakřičela „Moment!“. 

„Už dost. Jestli chcete diskutovat, můžou mluvit jenom dva, ano?“ dodala vážným hlasem a vyzvala dalšího diskutujícího k vyjádření názoru. 

Celý pořad můžete vidět ZDE

Autor:  Dominika Píhová  (dp)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace