Zprávy → Domácí29. října  2016 v 16:28  

Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump, říká psycholog Zimbardo

Americký psycholog Philip Zimbardo v České republice - Foto: Daniel Pražák

Americký psycholog Philip Zimbardo v České republiceFoto: Daniel Pražák

Evropu tento rok zasáhlo několik teroristických útoků a další mohou přijít. Atmosféra strachu ale údajně může mít horší důsledky než skutečný útok. Upozorňuje na to psycholog Philip Zimbardo.

Americký profesor Zimbardo se zaměřuje na chování lidí v mezních situacích. Proslavil se takzvaným standfordským vězeňským experimentem. 

Za své celoživotní dílo Zimbardo nedávno dostal čestný doktorát Univerzity Karlovy a během své návštěvy Prahy odpovídal na otázky Radiožurnálu. 

Nebezpečí falešných poplachů 

Podle Zimbarda chtějí teroristé především navodit atmosféru strachu a k tomu využívají psychologii. Z toho prý plyne, že jejich záměry plní už samotné poplašené zprávy. 

 

Psycholog Zimbardo: Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump. Téma zpracoval Lukáš Matoška

Vložit na svůj web

„Každé další varování před atentáty ve vás posiluje neklid, a to i tehdy, když se nenaplní. Řeknou vám totiž, že to přijde příště a bude to horší než minule. Klíčová je ta nahodilost, nevíte kdy, kde a jak se to stane. Cítíte se kvůli tomu zcela zranitelní, jako dítě," říká. 

Na význam falešných poplachů přitom Zimbardo upozornil už po útocích z 11. září. Oficiální orgány ještě dlouho po nich několikrát varovaly před bezprostředním nebezpečím. Když se pak nic nestalo, úřady se údajně ani nepokusily podat nějaká vysvětlení. Prodlužovaný stav obav a strachu pak podle amerického psychologa začala řada lidí považovat za normální. 

Čtěte také: Philip Zimbardo nachází Lucifera v každém z nás

„Většina lidí, a to i v demokraciích, si v takové situaci řekne: opravňuji vládu k mnoha věcem, ale především k tomu, aby mě a mou rodinu chránila před násilím. V krajním případě očekávám, že moje země půjde do války s nepřítelem. Jenomže ten je teď neviditelný, může jím být vlastně kdokoli." 

Strach a Donald Trump 

S tímto neviditelným nepřítelem se ale těžko přímo bojuje. Lidé podle Zimbarda potřebují nebezpečí nějak identifikovat, a z toho důvodu se ohlíží po tom, čemu americký psycholog říká bezpečné cíle. 

„Právě v tom spočívá obava z migrantů, které zneužívá i republikánský kandidát Donald Trump, když varuje před muslimy nebo Mexičany. A tímto bezpečným cílem se může stát jakákoli skupina, kterou je možné definovat jako nějak odlišnou," vysvětluje. 

Čtěte také: Trump opět šokoval: Měli bychom volby prostě zrušit a dát to Trumpovi

Celospolečenský strach je podle Zimbarda nebezpečný i tím, že vytváří podmínky, za kterých jsou lidé připravení vyměnit svou svobodu za domnělou bezpečnost. 

V souvislosti s přijímáním nejrůznějších protiteroristických opatření proto americký psycholog doporučuje zvažovat, jak se podepíší na duševním zdraví obyvatel. 

Autor:  Lukáš Matoška

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace