Zprávy → Domácí22. října  2016 v 21:40  

Ťok se na schůzce se Zemanem zastal dispečerů, Ovčáček se omluvil

Ministr dopravy Dan Ťok v Lánech vysvětloval prezidentovi odlet do Bratislavy - Foto: Filip Jandourek

Ministr dopravy Dan Ťok v Lánech vysvětloval prezidentovi odlet do BratislavyFoto: Filip Jandourek

Ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO na schůzce s prezidentem řekl, že letoví dispečeři při odletu neudělali žádnou chybu. Letadlo s Milošem Zemanem totiž přiletělo minulý týden o několik minut později na státní pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče. Prezident se kvůli tomu nedostal do sálu.

„Panu prezidentovi jsem řekl, jak celý odlet probíhal, že Řízení letového provozu žádnou chybu neudělalo. Problém byl v tom, že se let přesunul z Kbel na Ruzyni a pravděpodobně se neupravil časový plán,“ vysvětlil ministr dopravy Dan Ťok po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. 

 

Celý obsah schůzky v Lánech ministr dopravy Dan Ťok vylíčil ve vysílání ČRo Plus

Vložit na svůj web

Ministr dopravy podle svých slov informoval prezidenta, že letoví dispečeři udělali přesně to, co udělat měli i něco navíc. Letadlo s hlavou státu dostalo přednost ve chvíli, kdy ji dostat mělo. Svou roli sehrál přesun odletu na civilní letiště v Ruzyni. 

„V Kbelích se dostanete na hlavní ranvej v jednotkách sekund, na Ruzyni jedete 4,3 kilometru a musíte jet po letišti, které se navíc opravuje,“ dodal ministr. 

Čtěte také: Ovčáček: Ministr Herman zásobuje média zkazkami. Ať jmenuje svědky, jestli se nebojí skandálu

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček minulý týden vysvětloval zpoždění na pohřeb špatným počasím. Poté doplnil, že „neblahou" roli sehrálo také české řízení letového provozu. To prý dalo přednost jinému letu. V neděli se proti tomuto tvrzení ostře ohradili odboráři letového provozu. Výroky mluvčího Ovčáčka označili za lživé a účelové. 

Nyní mluvčí Hradu souhlasí s tím, že bylo prvotní chybou, že delegace s Milošem Zemanem letěla z civilního letiště v Ruzyni. Dodal, že prezidentská kancelář už zpoždění letu na pohřeb exprezidenta Kováče nebude dál vyšetřovat. 

„Pokud se letoví dispečeři cítili dotčení prohlášeními, které jsem v uplynulých dnech uváděl, tak se jim hluboce omlouvám," řekl Jiří Ovčáček České televizi.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace