Zprávy → Domácí27. října  2016 v 16:44  

Trest za pořad s Bradym Primě nehrozil, vysvětlení televize je čistý alibismus, říká šéf rady

Moderátor Jan Kraus - Foto: Marián Vojtek

Moderátor Jan KrausFoto: Marián Vojtek

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se ohradila proti tvrzení TV Prima, že neodvysílala Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym kvůli riziku sankcí od RRTV. Prima z minulosti ví, že jí nic nehrozí, uvedla. Nutnost dodržet objektivitu a vyváženost je podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivana Krejčího čistý alibismus. Na zábavní pořady, kterým je i Krausova talk show, se totiž tato kritéria nevztahují, řekl serveru Aktuálně.cz.

„Myslím si, že je to čistý alibismus ze strany Primy. Pořad jsem sice neviděl, ale jsem v radě sedm let a za tu dobu jsme nikdy nepostihovali žádné talk show. Na zábavní pořady se nevztahuje kritérium objektivity a vyváženosti. To se vztahuje na zpravodajství a publicistiku,“ řekl serveru Krejčí. 

Čtěte také: Brady s Hermanem vystoupili v Show Jana Krause. TV Prima díl neodvysílala, nasadila reprízu

Podle něj je tiskové prohlášení Primy nehorázné. „I kdyby měla Prima strach z toho, že bude zásadně postihovaná, dostala by nanejvýš upozornění. A z hlediska občanské statečnosti je, myslím, důležitější to odvysílat než se bát postihu,“ dodal. 

Prima talk show začínající happeningem známých osobností proti prezidentu Miloši Zemanovi v avizovaném vysílacím čase ve středu neodvysílala a odůvodnila to tím, že jej kvůli pozdnímu dodání nestihla upravit, aby plnil kritéria vyváženosti a objektivity. Upravený jej chce odvysílat dnes večer. Kraus případné odvysílání upravené verze označil za porušení smlouvy. 

Šéf RRTV Ivan Krejčí (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Šéf RRTV Ivan Krejčí (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Podle odborníka na mediální právo Aleše Rozehnala nebyla obava televize Prima kvůli nedodržení zásad objektivity a vyváženosti oprávněná.  

„Podle standardní judikatury nejvyššího správního soudu se tato ustanovení vztahují pouze na zpravodajské a politicko-publicistické pořady. Je přímo řečeno, že některé pořady se tomuto nařízení vymykají,“ řekl Rozehnal. Mezi ně patří zábavný, sportovní, reality show a další. „A mezi ně Show Jana Krause určitě patří.“ 

Show Jana Krause byla v roce 2013 posuzována na základě diváckých stížností z hlediska pravidel pro objektivní a vyvážené informování, když v průběhu prezidentských voleb hosté vyjádřili přímou podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi. Rada tehdy konstatovala, že na zábavní pořad, který je zcela principiálně prostoupen subjektivními názory a hodnoticími komentáři, ze zákona nelze uplatňovat požadavky na objektivitu. 

Čtěte také: Krausův pořad s Bradym a Hermanem odvysílá Prima ve čtvrtek. Část vystřihne, aby dodržela zákon

Vlastníky mateřské společnosti FTV Prima Holding jsou rovným dílem GES Media Europe českého podnikatele Ivana Zacha a švédská MTG Broadcasting. Britský týdeník The Economist napsal v polovině září, že Zach je člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi. Skupina provozuje televizní kanály Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max a Prima Comedy Central. 

Kompletní prohlášení rady pro vysílání

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se ostře ohrazuje proti tvrzení zástupců televize Prima, kteří zaštítili své rozhodnutí neodvysílat pořad Show Jana Krause odkazem na riziko sankce ze strany rady. Společnost FTV Prima jako zkušený provozovatel zná právní výklad rady v souvislosti s povinností dodržovat zásady objektivity a vyváženosti.  

Pořad Show Jana Krause již byl v minulosti na základě diváckých stížností posuzován z hlediska pravidel pro objektivní a vyvážené informování, když v průběhu prezidentských voleb v roce 2013 v rámci tohoto pořadu hosté Jana Krause vyjádřili přímou podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi.  

Rada tehdy konstatovala, že na zábavní pořad, který je zcela prostoupen subjektivními názory a hodnotícími komentáři, ze zákona nelze uplatňovat požadavky na objektivitu. FTV Prima tak rozhodně nemůže argumentovat jakousi nejistotou či právní neurčitostí a její vyjádření je nutné chápat jako alibistické a účelové. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se distancuje od snahy provozovatele hledat viníka svého postupu na straně regulátora. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace