Zprávy → Domácí1. listopadu  2016 v 14:30  

Úprava zákona o léčivech ušetří 1,5 miliardy korun, tvrdí ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že díky jeho novele budou léky na rakovinu nebo roztroušenou sklerózu levnější. - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že díky jeho novele budou léky na rakovinu nebo roztroušenou sklerózu levnější.Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Nižší cenu léku na rakovinu nebo roztroušenou sklerózu chce zabezpečit úřad Svatopluka Němečka. Podle farmaceutických firem ale připravovaná novela zákona zpomalí vstup nových přípravků na trh a zhorší jejich dostupnost.

Úsporu asi 1,5 miliardy korun během tří let, levnější léky a omezení jejich reexportu si od novely zákona o léčivech slibuje ministerstvo zdravotnictví. Zákon příští týden ve třetím čtení projedná Poslanecká sněmovna.   

Novela má snížit cenu léků na rakovinu nebo roztroušenou sklerózu. Jde často o nákladnou léčbu a v České republice přibývá pacientů, kteří ji potřebují. „Pro nové pacienty s těmito závažnými onemocněními nebude problém se dostat k té nejmodernější léčbě,“ tvrdí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

Úprava zákona také omezuje takzvaný reexport léků. Nemělo by se tak stávat, že v Česku budou chybět některé typy důležitých léků. Novelu ale kritizují farmaceutické firmy. Může podle nich naopak dostupnost některých léků na českém trhu snížit. Podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Martina Mátla se kvůli snižování cen zároveň zpomalí vstup nových přípravků na trh. 

Autor:  Pavla Lioliasová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace