Zprávy → Domácí17. února  2017 v 14:00  

Utajené odměny na ministerstvu zahraničí. 'Náměstek 12' dostal bonus 440 tisíc

Lubomír Zaorálek - Foto: Filip Jandourek

Lubomír ZaorálekFoto: Filip Jandourek

UVNITŘ GRAFIKA. Nejvyšší odměna za loňský rok činila na ministerstvu zahraničí přesně 440 000 korun. Získal ji náměstek, kterého resort schoval pod anonymní kolonku "Náměstek 12". Vyplývá to z údajů Zpravodajského webu Českého rozhlasu, které redakce získala podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Konkrétní jména úřad odmítá sdělit s odkazem na ochranu osobních údajů, přičemž většina ministerstev je zveřejňuje.

Anonymní tabulka s úředníky schovanými pod formulacemi jako 'Náměstek 1', 'Náměstek 2' nebo 'Ředitel 29'. Tak se ministerstvo zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vypořádalo s žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím.  

Zpravodajský web Českého rozhlasu žádal o přehled platů a odměn za loňský rok, aby mohl doplnit porovnání finančních bonusů pro státní zaměstnance za uplynulý rok. Velký přehled si můžete přečíst ZDE. 

Čtěte také: VELKÝ PŘEHLED: Ministerské odměny za rok 2016. Kdo data tají a kdo bez problémů zveřejňuje?

"Je potřeba vzít v potaz, že požadované údaje představují velice citlivé informace o soukromí dotčených osob, jelikož pobíraný plat bude zpravidla představovat veškerý jejich příjem za dané období," vysvětluje ministerstvo v sedmistránkovém dopise, proč se rozhodlo údaje anonymizovat. 

„Každá moc, i demokratická, korumpuje, a čím méně je kontrolována, tím větší je nebezpečí jejího zneužití. (...) V první řadě se na kontrole může podílet každý, a to přesně v té míře, v jaké se rozhodne být aktivní. Nikdo není vyloučen, každý má možnost se ptát a dozvědět se. To již samo o sobě posiluje vztah veřejné moci a občana, brání rozdělení na 'my' a 'oni' a posiluje vědomí veřejnosti, že veřejná moc není účelem o sobě či prostředkem mocných k udržení jejich výsad, odcizeným od občanské společnosti, nýbrž nástrojem občanů, tvořících politickou obec, k prosazování obecných, společně sdílených zájmů a cílů," uvedl v roce 2014 mimo jiné předseda rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Zpravodajský web Českého rozhlasu se opíral o rozsudek Nejvyššího správního soudu z roku 2014. Ten říká, že platy a odměny u vysokých státních úředníků jsou de facto veřejné, a to včetně konkrétních jmen. Pouze u úředníků či zaměstnanců z nižších pozic by bylo třeba jejich souhlasu, protože u nich není tak velký veřejný zájem. Nejvyšší správní soud tímto konstatováním navíc rozšířil obdobný rozsudek z roku 2011.  

Už před šesti lety totiž dospěl senát k průlomovému rozhodnutí, že zaměstnanec, který je vyplácen z veřejných rozpočtů, je příjemcem veřejných prostředků. Jeho ochrana osobních údajů proto ustupuje právu na informace. 

Podle názoru ministerstva zahraničních věcí si nicméně žadatel při kontrole nakládání s veřejnými financemi vystačí s anonymními údaji. 

"Aniž by došlo k plošnému a závažnému zásahu do soukromí. (...) Poskytnutí anonymizované verze požadovaných informací dostatečně naplňuje veřejný zájem na kontrole hospodaření s veřejnými prostředky," argumentuje na poslední straně dopisu Michaela Lagronová, ředitelka tiskového odboru. 

Poskytnutí konkrétních jmen úředníků by prý - navzdory zmíněnému rozsudku rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu - bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod, Úmluvou o ochraně lidských právech a svobod i Listinou základních práv Evropské unie. 

Nejvíc pro náměstka č. 12 

Pokud jde o konkrétní čísla, náměstci ministra Zaorálka dostali - alespoň v porovnání s ostatními resorty - jedny z nejnižších odměn. Jedenáct z dvanácti inkasovalo finanční bonusy ve výši od 40 do 190 tisíc korun. Ten poslední - schovaný pod názvem 'Náměstek 12', své kolegy ale výrazně převyšuje. Jeho odměna za loňský rok činila totiž 440 tisíc korun. 

"Za úspěšné splnění mimořádných a zvlášť významných úkolů," zní stručné zdůvodnění ministerstva zahraničí. Kdo a za co konkrétně tuto odměnu inkasoval, tak není možné zjistit. 

Ministerstvo zahraničí v celkovém porovnání patří mezi resorty, na kterých úředníci dostávají jedny z nejnižších odměn, jak ukazuje graf. 

V níže uvedeném přehledu se nachází komplexní porovnání jednotlivých ministerstev a udělených odměn za loňský rok. Vůbec nejvyšší odměny se rozdávaly na ministerstvu dopravy pod vedením Dana Ťoka (ANO). Nejvíce tam inkasoval jeho náměstek Jakub Kopřiva, a to konkrétně 765 tisíc korun. 

Další graf ukazuje top 10 úředníků s nejvyšší odměnou. O deset míst se dělí zaměstnanci ministerstva dopravy a zemědělství. 

Autor:  Hana Mazancová, Jan Boček

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace