Zprávy → Domácí25. října  2016 v 10:00  

V Česku letos přibylo případů lymské boreliózy a encefalitidy. Nyní už nákaza nejspíš nehrozí

Klíšťata, která šíří lymskou boreliózu a encefalitidu, během chladnějšího podzimu a deštivého počasí už aktivní nejsou - Foto: Fotobanka Pixabay

Klíšťata, která šíří lymskou boreliózu a encefalitidu, během chladnějšího podzimu a deštivého počasí už aktivní nejsouFoto: Fotobanka Pixabay

Nemocemi, které šíří klíšťata, se během letošního roku nakazilo výrazně více lidí než loni. Podle lékařů ale čísla nepřekračují obvyklé výkyvy za poslední léta. Lymská borelióza může v případě špatné nebo pozdní léčby trvale poškodit mozek nebo srdce.

Klíšťata letos v Česku nakazila více lidí než před rokem. Encefalitidou podle statistik ministerstva zdravotnictví onemocněl dvojnásobek lidí proti loňsku. To je více než 500 pacientů. Stoupl i počet nakažených lymskou boreliózou na tři a půl tisíce. 

Podle Dušana Píchy, přednosty infekční kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, ale čísla neznamenají dramatický nástup onemocnění. „Počet onemocnění se nezvyšuje, v posledních dvaceti letech kolísá mezi třemi a tři a půl tisíci. Znamená to, že loňský rok byl spíše chudší na infekce a letošek je průměrný,“ vysvětluje. Podobná situace se podle něj opakuje i v případě encefalitidy. 

Čtěte také: Šest nejčastějších mýtů o klíšťatech. Znáte je všechny?

Lymská borelióza se podle Píchy projevuje únavou, bolestmi hlavy a kloubů a červenými skvrnami. Pokud se neléčí včas a správně, může způsobit i trvalé poškození mozku nebo srdce. „Obvyklá léčba boreliózy je dva až čtyři týdny. Záleží na formě onemocnění a žádná z odborných lékařských společností nedoporučuje léčbu delší než čtyři týdny,“ vysvětluje Pícha. 

Kolem onemocnění podle něj koluje mezi lidmi řada nepřesností. Ty se týkají například toho, co je a co není borelióza. „Borelióza se projevuje nespecifickými příznaky, jako je bolest hlavy, kloubů a únava, ale také postižením kůže a nervovým postižením. Pacienti by se měli poradit s lékařem, čerpat informace z internetu není ideální,“ doporučuje. 

V současném počasí už ale nákaza od klíšťat lidem nejspíš nehrozí. Limit, do kdy bývají tyhle paraziti aktivní, je zhruba pět stupňů Celsia. Zároveň jim nevyhovuje hustý déšť. 

Klíšťová encefalitida a lymská (lymeská) borelióza - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Barbora Valášková, Vladimír Křivka

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace