Zprávy → Domácí21. října  2016 v 12:08  

V dopisu chybí premiérův podpis, tvrdí univerzita. O nejmenování profesora rozhodne správní soud

Fyzik Ivan Ošťádal - Foto: Martin Svozílek

Fyzik Ivan OšťádalFoto: Martin Svozílek

Nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem bude muset posoudit Nejvyšší správní soud. Fyzik i Univerzita Karlova podali kasační stížnost proti rozhodnutí o žalobách ze strany Městského soudu v Praze, informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Univerzitě vadí výklad soudu, podle kterého je dopis prezidenta Miloše Zemana ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) rozhodnutím o nejmenování tří kandidátů profesorem. 

Právě kvůli tomuto dopisu soud 21. září zamítl žalobu Ivana Ošťádala na nečinnost prezidenta. Podle soudu tímto dopisem prezident fakticky rozhodl o jeho nejmenování profesorem. 

Čtěte také: Akademik Ošťádal neuspěl s žalobou proti Zemanovi. Chtěl vysvětlit své nejmenování profesorem

S tím ale univerzita nesouhlasí. „Dopis odkazující na údajná minulá rozhodnutí nelze považovat za rozhodnutí správního orgánu/prezidenta,“ uvedla v tiskové zprávě. Podle ní ústava vyžaduje k platnosti rozhodnutí vždy spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. A ten v dopise chyběl. 

Fyzik i nejstarší česká univerzita podali správní žalobu proti obsahu dopisu prezidenta, tedy rozhodnutí o nejmenování. To ale Městský soud v Praze rychle zamítl s odůvodněním, že žaloba byla podána pozdě. Tento postup považuje univerzita za nezákonný. Také proti tomuto usnesení podávají Univerzita Karlova i Ošťádal kasační stížnost. 

Prezident loni v květnu odmítl podepsat Ošťádalovi jmenovací dekret kvůli fyzikovým dřívějším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností. Společně s ním Zeman nejmenoval další dva navržené docenty, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Fakt se také proti rozhodnutí brání žalobou. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace