Zprávy → Domácí14. října  2016 v 10:42  

V Prostějově protestovali proti obnově židovského hřbitova. Poplašná zpráva, říká město

19. července 2016 přijeli do Prostějova rabíni z celého světa. Kritizovali radnici za neochotu při jednáních o nové podobě zaniklého židovského hřbitova. - Foto: Barbora Taševská

19. července 2016 přijeli do Prostějova rabíni z celého světa. Kritizovali radnici za neochotu při jednáních o nové podobě zaniklého židovského hřbitova.Foto: Barbora Taševská

Desítky lidí se ve čtvrtek sešly na protest proti rehabilitaci židovského hřbitova. Ta ale podle prostějovské radnice není vůbec v plánu.

Žádné náhrobky, zídky ani živé ploty, žádné změny v parku - to požadují lidé, kteří se ve čtvrtek sešli před tělocvičnou Reálného gymnázia v Prostějově. Místo travnaté plochy tu kdysi byl židovský hřbitov, nacisté ho ale za druhé světové války zničili. 

Před školou se na protest proti jeho obnově sešlo několik desítek lidí. Svolal je Klub rodičů školy, za který vystoupil Pavel Ponížil. „Nechceme a odmítáme, aby bylo na veřejném prostranství, které slouží nyní všem, vyhověno jen určité skupině lidí, která bude takto upřednostňována,“ prohlásil. Rodiče děti ze školy podepisují petici a požadují, aby město do parku před gymnáziem nezasahovalo. 

Proti obnově jsou i někteří obyvatelé okolních domů. „Hleděli bychom na to. A víte, člověk i na sklonku života nemíní hledět na hřbitov,“ říká Marie Palatková z jednoho z bytových domů kolem parku před školou. „Kdyby se jednalo o jakýkoliv jiný hřbitov, řekněme křesťanský, nedovedu si představit, že by podobná akce vznikla,“ myslí si další obyvatelka Prostějova Petra Radstake. 

Čtěte také: Historická zeď, nebo betonový obrubník? Spory kolem zničeného židovského hřbitova v Prostějově nekončí

Město se distancuje 

Mezi protestujícími stál i zástupce americké židovské organizace Tomáš Jelínek. „Lidé řekli, že neakceptují to, že když jsou tady pohřbení lidé, tak to má mít jinou úpravu, než v současnosti. Z mého pohledu to bylo jednoznačně prohlášení netolerance,“ říká. 

Organizátoři shromáždění podle něj lidé svolali na základě nepravdivých informací. „Předkládali zde vizualizace, které vůbec neodpovídají věcem, o kterých jednáme s městem, a navíc odmítali jakoukoliv diskuzi. Řekli, že s lidmi, kteří mají jiný názor, se bavit nebudou.“ 

Od akce se předem distancovala také prostějovská radnice. Letáček s pozvánkou na shromáždění dokonce přirovnala k šíření poplašné zprávy. „Vůbec se nejedná o obnovu hřbitova, v žádném případě. Jedná se o zvýšení piety toho místa," řekla primátorka města Alena Rašková (ČSSD). 

Autor:  Barbora Taševská

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace