Zprávy → Domácí23. října  2016 v 10:51  

Večerní mše na Vyšehradě uctí oběti v krvi utopeného maďarského povstání

Tank v ulicích Budapešti během maďarského povstání (archivní snímek z roku 1956). - Foto: Fotobanka Profimedia

Tank v ulicích Budapešti během maďarského povstání (archivní snímek z roku 1956).Foto: Fotobanka Profimedia

Mši za oběti maďarského protikomunistického povstání z podzimu 1956 bude v neděli večer sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Bohoslužba ve vyšehradské bazilice svatého Petra a Pavla připomene i kardinála Józsefa Mindszentyho, který byl jedním ze symbolů krvavě potlačené maďarské revoluce.

Povstání v Maďarsku vypuklo před 60 lety, 23. října 1956. Mohutná demonstrace, svolaná původně na podporu politických reforem v Polsku, tehdy v Budapešti přerostla v ničení symbolů stalinismu a ve střety s policií. Kromě požadavků týkajících se demokratizace politického života se lidé domáhali rovněž odchodu ruských vojsk ze země. 

Sovětský svaz vzpouru řešil silou. Rudá armáda revoltu brutálně potlačila, přičemž o život přišlo až 3000 lidí. 

Čtěte také: Duka na Hradě slouží zádušní mši za 294 obětí heydrichiády. Veřejnost je vítána

Jedním ze symbolů povstání se stal ostřihomský arcibiskup a maďarský primas József Mindszenty. Kvůli svému přesvědčení byl uvězněn už v roce 1944, kdy kritizoval maďarskou fašistickou vládu za zacházení s Židy. Po válce se Mindszenty dostal do sporu s komunistickým režimem, který nechal arcibiskupa v prosinci 1948 zatknout a odsoudit na doživotí. 

Z vězení byl Mindszenty propuštěn během povstání v roce 1956. V rozhlasovém projevu tehdy vyzval k odporu proti komunistickému režimu. Po násilném potlačení revoluce se uchýlil na americkou ambasádu v Budapešti, kde v nuceném azylu strávil následujících 15 let. Teprve v roce 1971 mu bylo umožněno vycestovat do zahraničí. 

Kardinál József Mindszenty zemřel v roce 1975 v Rakousku. Po pádu komunismu v Maďarsku bylo jeho tělo přeneseno do katedrály v Ostřihomi. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace