Zprávy → Domácí2. prosince  2016 v 11:44  

Velitel Hradní stráže skončil. Z funkce ho odvolali po necelém roce. Proč? Hrad mlčí

Ilustrační foto - Foto: Petra Sklenářová

Ilustrační fotoFoto: Petra Sklenářová

Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše dnes odvolal z funkce velitele Hradní stráže Petra Prskavce. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Prskavec ve funkci pobyl necelý rok.

"V tuto chvíli nebudu specifikovat důvody," řekl ke svému odvolání velitel, jenž před nástupem na Hrad působil v čele 251. protiletadlovému oddílu ze Strakonic. 

Vojáci Hradní stráže byli nedávno zmíněni v médiích v souvislosti s kritizovaným uzavřením Hradu. Hospodářské noviny s odkazem na členy Hradní stráže uvedly, že vojáci v poslední době dostali několik zvláštních příkazů, které dávají do souvislosti s kancléřem Vratislavem Mynářem. 

Podle jednoho z nich si měl například nechat otevřít Jelenní příkop, aby si v něm mohl zaběhat, nebo uzavřít v nočních hodinách bránu na Opyši, u které bydlí. Mynář to odmítl. Brána se podle něj uzavírá stejně jako ostatní brány a do Jelenního příkopu prý běhat nechodí. Vojáci si stěžovali i na neefektivnost hlídek. 

Velitel Hradní stráže řídí kolem 650 lidí, z toho asi 600 jsou vojáci. Hlídají nejenom Pražský hrad, ale i zámek v Lánech. Prskavec na Hrad nastoupil v době zostřování bezpečnostních opatření po teroristických útocích v Evropě. Ve své pozici se účastnil i zavedení bezpečnostních kontrol při vstupu na Hrad. 

Zatímco zástupci Pražského hradu je hájí nutností zajištění bezpečnosti návštěvníků, kritici je považují za zbytečné či neefektivní. Na bezpečnostních kontrolách se podílí vojáci Hradní stráže i policisté. Prskavec plánoval personální navýšení své jednotky. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace