Zprávy → Domácí10. listopadu  2016 v 11:15  

Veteráni z Afghánistánu dostali americká vyznamenání. Oficiální úřady o tom ale nevědí

Ocenění českých veteránů z Afghánistánu v Kojetíně. - Foto:  Reprofoto Youtube Ross Hedvíček

Ocenění českých veteránů z Afghánistánu v Kojetíně.Foto:  Reprofoto Youtube Ross Hedvíček

Čeští vojáci, kteří působili na misích v Afghánistánu, obdrželi v Kojetíně americká vojenská vyznamenání. Úřady ale o takové akci nevědí a podle Sdružení válečných veteránů se jedná o falešné medaile. Akci měl uspořádat český emigrant žijící v Americe Ross Hedvíček.

"Při návštěvě pana Rosse Hedvíčka v jeho rodném Kojetíně udělila vláda Spojených států amerických několika novodobým válečným veteránům v aktivní i záložní službě, kteří jsou rodištěm nebo bydlištěm z Kojetína, medaili za jejich službu v zahraničí po boku amerických vojáků," stojí na stránkách On War On Peace. Na případ upozornil server Hlídacípes.org

Město Kojetín s akcí ale podle starosty Jiřího Šírka a místostarosty Miloslava Ouhlehly nemá nic společného a o tom, že by ocenění předávala právě americká vláda, netuší. 

"Angažoval se v tom jistý Rostislav Hedvíček, emigrant z České republiky. Vyzval nás, ať jako město Kojetín vyznamenáme veterány z Afghánistánu. Já si ale myslím, že o to by se měla postarat armáda, oficiální úřady. My o těch vojácích přece nic nevíme. Nám nepřísluší vyznamenávat vojáky z Afghánistánu," řekl místostarosta Oulehla pro Zpravodajský web Českého rozhlasu. 

Sám Ross Hedvíček na dotazy zpravodajského webu zatím nereagoval. 

Nesmysl, říká sdružení veteránů 

Hedvíček se proto podle jeho slov rozhodl, že se o ocenění postará sám. Podle Oulehly si nechal vyrobit americká vyznamenání a do Kojetína, konkrétně do restaurace Na hrázi u Tondy, sezval české veterány včetně jejich rodin. 

Americká ambasáda ale o tom, že by vláda USA v Kojetíně vyznamenala české veterány, nic neví. 

"Americká vyznamenání lze na území České republiky předávat a také se tak ve vztahu k českým vojákům, kteří sloužili vedle těch amerických, děje. Nicméně o téhle akci nic nevíme. Ocenění musí být vždy schváleno americkým ministerstvem obrany," citoval server Hlídacípes.org tiskový odbor velvyslanectví. 

Čtěte také: Skoro milion korun poputuje na podporu českých válečných veteránů

Podobně podle serveru o akci nevědělo ani Sdružení válečných veteránů. "Informace, že šlo o vyznamenání udělované americkou vládou, je samozřejmě nesmyslná. Mělo jít o iniciativu některého ze sdružení válečných veteránů v USA. Je nám líto, že se nespojili s námi, dali bychom tomu správný rámec. Ocenění jinak byli skuteční vojáci původem z Kojetína a okolí, kteří dobře sloužili své vlasti. Obecně vzato vítáme všechny aktivity, které poukazují na české válečné veterány. Mělo by to být ale ryze vojenské a důstojné," řekl předseda Ladislav Sornas. 

Autor:   ZW ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace