Zprávy → Domácí21. října  2016 v 07:40  

Víkendové počasí bude ideální na houby. Mykologové ale varují před ranními mrazy

Víkendové počasí bude podle mykologů ideální na houbaření - Foto: Miroslav Kobza

Víkendové počasí bude podle mykologů ideální na houbařeníFoto: Miroslav Kobza

Česko čeká polojasný až oblačný víkend s teplotami do třinácti stupňů. Podle odborníků je to ideální počasí na růst hub.

Chladná rána a odpolední teploty až třináct stupňů Celsia přinese víkendové počasí. V sobotu bude v Čechách oblačno nebo zataženo, postupně místy s deštěm nebo přeháňkami. Na hřebenech hor bude sněžit. Odpoledne budou teploty do 12 stupňů. 

Neděle by mohla být jasnější, oblačná až polojasná s teplotami do třinácti stupňů. Přes den se ale může udržet inverze a v ní bude teplota jenom kolem osmi stupňů. 

Čtěte také: Bedly, klouzky, křemenáče: sezona nekončí, houby stále rostou

Takové počasí je podle mykologů ideální pro růst hub. Daří se v něm pravým i hnědým hřibům, žampionům, pýchavkám, klouzkům a ryzcům. Objevovat se už začínají i čirůvky fialové nebo strmělky mlženky. V září bylo sucho, a houbaři se tím pádem letos nedočkají václavek. 

Mykolog Jan Borovička při sběru ale radí dávat si pozor na ranní mrazy. „Houby, které opakovaně zmrzají a zase rozmrzají, nejsou zdravé, protože můžou vyvolat trávicí potíže a můžou být druhotně napadené jinými mikroskopickými houbami,“ říká. Doporučuje proto pozorně sledovat, v jakém jsou houby stavu. 

Autor:  Martin Karlík  (mkk)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace