Zprávy → Domácí18. října  2016 v 10:30  

Vrchní soud shodil rozsudek nad Rathem. Soudce Pacovský musí kauzu projednat znovu

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath - Foto: Filip Jandourek

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David RathFoto: Filip Jandourek

Případ exhejtmana Davida Ratha se vrací ke Krajskému soudu v Praze. V pondělním neveřejném zasedání o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to řekl mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt. David Rath odmítl rozhodnutí komentovat. 'Nemám zatím odůvodnění, tak se ani nemohu vyjádřit,' napsal Zpravodajskému webu v SMS Rath.

„Je to rozhodnuto a věc byla vrácena Krajskému soudu v Praze, který bude muset případ projednat znovu,“ řekl Fořt Zpravodajskému webu Českého Rozhlasu. Písemné rozhodnutí ještě není vyhotoveno. 

David Rath se k vrácení své kauzy zpět Krajskému soudu vyjádřit nechtěl. „Nemám zatím odůvodnění, tak se k tomu ani nemohu vyjádřit,“ napsal Rath v SMS Zpravodajskému webu Čro. 

„Dokud nebudeme mít k dispozici písemné rozhodnutí, nebudeme se k případu vyjadřovat,“ nekomentovala ze stejného důvodu rozhodnutí ani mluvčí Krajského soudu v Praze Pavlína Bočková.   

Čtěte také: Zruší vrchní soud rozsudek nad Rathem? Stáhl termín odvolacího jednání

Nechtěla se vyjadřovat ani k případné délce zdržení celého případu. „Nevíme vůbec, jestli byl rozsudek zrušen, v jaké části a z jakého důvodu. Proto to teď nemůžeme říct,“ dodala Bočková. 

„Jelikož neznám důvody postupu soudu, rozhodnutí nám nebylo doručeno, nemohu vám poskytnout komentář," sdělila pro Zpravodajský web vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. 

Proč Vrchní soud kauzu vrací, nechtěl komentovat ani mluvčí Fořt. Neznamená to ale automaticky, že by se hlavní líčení konalo celé znova. Je to jen jedna z možností. Případ mohl být nižší instanci navrácen z důvodu procesní chyby, doplnění důkazů či nepřezkoumatelnosti části rozsudku. 

Bývalý středočeský hejtman David Rath byl loni v červenci nepravomocně odsouzen na 8 a půl roku vězení za korupci. Korupční kauza kolem expolitika se týká 11 obžalovaných. Nejvyšší trest dostal bývalý hejtman, o rok nižší tresty odnětí svobody udělil krajský soud Kottovým. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři, jednatelé zdravotnických společností a spolupracující obviněná Ivana Salačová. 

Na zdůvodnění mohou čekat měsíce 

„Včera bylo neveřejné zasedání. A jestli při tom vyhlásili, jak se spekuluje, rozhodnutí o zrušení rozsudku Krajského soudu v Praze, tak je to ekvivalent soudního rozhodnutí. Pak se čeká řádově měsíce,“ vysvětluje advokát Salačové Vojtěch Veverka, za jak dlouho očekává písemné vyhotovení rozhodnutí. 

Podle Veverky se zrušení rozsudku týká všech obviněných v kauze exhejtmana Ratha. „Pokud by zrušili jenom část, tak by neměli důvod rušit veřejné zasedání,“ dodává advokát. Podle něj neveřejné zasedání svědčí to o tom, že senát našel v rozsudku vážnou formální chybu procesního rázu. 

Hlavní líčení začalo 7. srpna 2013. Ratha s krabicí od vína obsahující sedm milionů korun policie zadržela v květnu 2012, do listopadu 2013 zůstal Rath ve vazbě, za což žádá odškodné. Soudy totiž rozhodly, že část doby tam strávil nezákonně. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace