Zprávy → Domácí28. října  2016 v 07:09  

Závady na komínech způsobují až třetinu požárů. Vlastník je povinen se o něj starat

Nevyčištěný komín může za většinu domácích požárů (ilustrační foto) - Foto: Olga Štrejbarová

Nevyčištěný komín může za většinu domácích požárů (ilustrační foto)Foto: Olga Štrejbarová

Loni během topné sezony hořelo více než 770 komínů, ukazují údaje Hasičského záchranného sboru. Většinu požárů způsobilo vznícení sazí. Nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles. A to by lidé neměli podceňovat. Obzvlášť když si povšimneme, že podle informací hasičů jsou dvě třetiny úmrtí při požárech právě v domácnostech.

Revizi komína je důležité nechat udělat už kvůli pojišťovně. Ta totiž v případě, že revize není, nemusí vůbec vyplatit pojištění. Například Generali uvádí, že její klienti ročně nahlásí přes 200 pojistných událostí, které souvisejí s požáry v domácnostech a budovách. Třicet procent případů přitom zavinila závada na topném systému, zejména komínu. 

Čtěte také: Kominíci varují před potulnými 'kolegy'. Využívají důvěřivosti lidí a vnucují předražené služby

Mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka říká, že pokud se v případech pojistného plnění zjistí, že komín či jiné spalinové cesty nebyly řádně udržované, a právě proto vznikla škoda, má pojišťovna právo plnění zkrátit nebo dokonce odmítnout. 

Za zanedbaný komín hrozí pokuta 

Odborné vyčištění komína běžně stojí několik stokorun. To je ve srovnání s hrozící škodou zanedbatelná částka.  

Pro ilustraci: Jen Generali měla loni hlášené celkové škody z požárů na rodinných domech za 26 a půl miliardy korun. Kromě toho se může stát, že kontrola zjistí, že se majitel objektu o revizi spalinových cest nestaral a ten dostane pokutu. Ta může být u fyzických osob 10 tisíc korun a u právnických 100 tisíc korun. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace