Zprávy → Domácí15. listopadu  2016 v 17:40  

Zeman 17. listopad veřejně slavit nebude. Albertov bude letos patřit studentům

Miloš Zeman letošní 17. listopad nebude slavit veřejně (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Miloš Zeman letošní 17. listopad nebude slavit veřejně (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman se letos žádných oficiálních oslav 17. listopadu nezúčastní, informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je v Praze naplánováno několik desítek různých akcí. Albertov bude díky prezidentově nepřítomnosti tentokrát patřit studentům, kteří tam loni nebyli vpuštěni kvůli účasti Zemana na protiislámském shromáždění.

Ve čtvrtek bude mít prezident soukromý program na zámku v Lánech. Jiří Ovčáček poznamenal, že se Zeman v posledních letech účastnil akcí na Albertově a dodal, že prezident je rád, že je takový zájem ve veřejnosti o slavení 17. listopadu. 

Univerzita Karlova si po loňských zkušenostech prostor na Albertově zamluvila v první možnou sekundu. Je to tradiční místo, kde si vysokoškoláci historické události spojené s listopady 1939 a 1989 připomínali. Na Albertov se studenti přesunou po tradičních pietních aktech u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. 

Čtěte také: Policie se připravuje na 17. listopad. Prahu čeká několik desítek akcí, řidičům se uzavře Národní třída

Akce má být oslavou demokracie a hodnot, na kterých stojí současná moderní společnost. Její organizátoři tvrdí, že se nechtějí vůči nikomu vymezovat. Na pódiu by měli vystoupit rektoři Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity Tomáš Zima a Mikuláš Bek a také Petr Pithart, jenž byl vybrán pro svůj podíl na demokratické transformaci země. 

Jako výzva k probuzení občanské společnosti by se měly ve výroční den sametové revoluce rozeznít tisíce budíků. Vyzývají k tomu pořadatelé oslav z řad občanské společnosti, podle nichž jsou hodnoty demokracie a svobody dnes zpochybňovány či obětovány. 

Budíky by měly zvonit v 19:30, tedy v době, kdy před 27 lety policejní kordon přehradil průvod studentů na Národní třídě a policisté následně studenty brutálně zbili. 

Občanský budíček bude vrcholem letošního Festivalu svobody, který tvoří pietní akce, koncerty i alegorický průvod. Letos se mají všechny akce spojené v této platformě nést ve znamení probouzení občanské společnosti. 

Na různých místech se sejdou také odpůrci údajné islamizace Česka. Shromáždění různé skupiny nahlásily například na náměstí Jana Palacha nebo do dolní části Václavského náměstí. 

Čtěte také: Nechal se strhnout ke hrubé neslušnosti. Přečtěte si, proč musí muž kvůli házení vajec na Zemana před soud

Pražská policie kvůli shromážděním a demonstracím nasadí do akce stovky policistů, počítá i s posilami z jiných krajů. V ulicích budou pořádkoví, dopravní i kriminální policisté a také antikonfliktní týmy. Dopravní podnik počítá s jedinou uzavírkou na Národní třídě, kde se uskuteční akce Korzo Národní. 

Svátek 17. listopadu se bude připomínat také v regionech. Například shromáždění na náměstí Míru ve Zlíně bude reagovat i na aktuální dění na české politické scéně. 

Večer se ve zlínském divadle odehraje „nekorektní kabaret" Ovčáček čtveráček, který měl nedávno premiéru a reprízy byly okamžitě vyprodány. Na představení naváže diskuse nazvaná ČR: bazar práv a svobod, které se zúčastní Milan Uhde a Jaroslav Spurný. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace