Zprávy → Domácí11. ledna  2017 v 11:30  

Po Česku se potlouká člověk spojovaný s islámskými teroristy, prozradil Zeman

Prezident Miloš Zeman - Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš ZemanFoto: Filip Jandourek

Po České republice se pohybuje muž, kterého zpravodajské služby důvodně podezřívají ze spolupráce s islamistickými teroristickými organizacemi. V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Plus to řekl prezident Miloš Zeman.

„Na našem území se potlouká jistý člověk z Magrebu, nesmím uvést jeho jméno, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ řekl Zeman. Muž podle něj pochází z Maroka, Tuniska, Alžírska nebo Libye. 

Zveřejnění informace podle prezidenta neohrožuje nikoho, kromě zmiňovaného muže. „Já bych si dokonce přál, aby byl ohrožen,“ podotkl Zeman s tím, že o strategickou informaci se podle něj nejedná. 

Do minulého týdne platila po celé České republice přísná bezpečnostní po teroristickém útoku v Berlíně.  

 

Interview Plus - exkluzivní rozhovor Michaela Rozsypala s prezidentem Milošem Zemanem na téma dezinformačních webů, výběru daní a funkce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Vložit na svůj web

I když v ulicích ostatních měst už neuvidíte po zuby ozbrojené policisty, v Praze stále hlídkují příslušníci s dlouhými zbraněmi a pokračuje hlídání takzvaných měkkých cílů.  

„Nemám informaci, že by to bylo kvůli konkrétnímu teroristovi," řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu policejní mluvčí Jan Daněk. 

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám 

Tvrdě se rovněž opřel do Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (CTTH), o jehož vzniku se prý dozvěděl teprve nedávno. Vadí mu, že někdo má mít právo označovat servery za dezinformační a tím je nepřímo poškozovat například tím, že některé společnosti v nich zruší inzerci. 

Prezident Miloš Zeman - Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš ZemanFoto: Filip Jandourek

„Ať lidé, kteří nejsou idioti, s výjimkou některých novinářů a některých politiků, ať si sami lidé mezi těmito servery vyberou, vyslechnou jejich argumentaci a rozhodnou se, kdo z nich má pravděpodobně pravdu,“ vysvětlil Zeman. „To, co Milan Chovanec teď navrhuje, je představa, že 15 ministerských úředníků bude mít monopol na pravdu, a to často ve velmi komplikovaných věcech, ve kterých se nevyznají ani vlastní experti, a to tito úředníčci určitě nejsou.“ 

Centrum podle něj nebude mít dostatek informací, protože nemá přístup ke zprávám zpravodajských služeb. Navíc je přesvědčen, že lidé z nového útvaru jsou ideově zaměřeni jedním směrem. 

Na úterní schůzce, která se týkala právě centra, prezident ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) prý předložil expertizy generála Andora Šándora, bezpečnostního analytika Jana Schneidera nebo sociologa Jana Kellera, který se vznikem centra nesouhlasí. 

Prezident také kritizoval činnost českých a amerických zpravodajských služeb, které podle něj nepravdivě informují o ovlivňování amerických prezidentských voleb ruskými hackery. Prezident se opírá o výroky Donalda Trumpa, který tvrdil, že k ničemu podobnému nedošlo. 

Čtěte také: Přepis rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem

Také podle něj nejsou přesné informace o operacích ruských tajných služeb v České republice. „To, že ruská strana se pokoušela prostřednictvím svých serverů přesvědčit o svém pohledu na ukrajinskou krizi, je naprosto normální. Tohle dělají všechny, ani ne zahraniční zpravodajské služby, ale všechny mediální agentury na celém světě, včetně České republiky,“ vysvětlil. 

Zeman také stále trvá na tom, že migrační krizi organizuje Muslimské bratrstvo, jak mu to sdělili marocký ministr zahraničí a korunní princ ze Spojených arabských emirátů. Že jsou představitelé arabských emirátů zaujatí proti bratrstvu, je podle něj jen další důkaz. „Když je někdo posedlý, řekněme, nepřátelstvím vůči Muslimskému bratrstvu, tak pro to musí mít nějaký konkrétní důkaz,“ vysvětlil. 

 

Mohlo by vás také zajímat

Spojené státy jsou lepší a silnější než kdy dřív, loučil se Obama v Chicagu Spojené státy jsou lepší a silnější než kdy dřív, loučil se Obama v Chicagu

Americký prezident Barack Obama ve svém posledním proslovu ve funkci řekl, že podle něj jsou Spojené státy lepším a silnějším místem než dřív. Připomněl všechny úspěchy svého kabinetu a vyzval občany, aby se více zapojili do veřejného...

 
Rozdělená společnost? Čechy proti sobě staví věk a vzdělání Rozdělená společnost? Čechy proti sobě staví věk a vzdělání

DATOVÁ ANALÝZA. Loňskou volbu amerického prezidenta i britské referendum o odchodu z unie ovládli nespokojení voliči, kteří věří na jednoduchá řešení. Překvapení analytici od té doby pátrají, kde se v takovém množství vzali a co chtějí. Bude se totéž...

 
'Zemanův' lihovarník vyhrál. Soud potvrdil, že nemá být stíhán za vyhýbání se vězení 'Zemanův' lihovarník vyhrál. Soud potvrdil, že nemá být stíhán za vyhýbání se vězení

Lihovarník Vladislav Jarošek definitivně vyvázl z trestu kvůli vyhýbání se vězení. Ostravský soud na konci loňského roku potvrdil, že zastavení trestního stíhání odsouzeného daňového podvodníka platí. Jarošek několik měsíců i přes...

 
Sesuv půdy zatarasil na Dakaru cestu k noclehu. Pořadatelé zrušili devátou etapu Sesuv půdy zatarasil na Dakaru cestu k noclehu. Pořadatelé zrušili devátou etapu

Pořadatelé Rallye Dakar zrušili středeční devátou etapu. Mohutný sesuv půdy zatarasil cestu dakarskému konvoji při dojezdu do bivaku v Saltě a uvěznil na trase závodní i doprovodný konvoj. Soutěžící by tak nestihli start etapy. Nejrychlejší...

 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace