Zprávy → Domácí24. listopadu  2016 v 08:50  

Zeman se za finanční dary odměňuje návštěvami a státními cestami, tvrdí deník

Prezident Miloš Zeman - Foto: Martin Svozílek

Prezident Miloš ZemanFoto: Martin Svozílek

Seznamy dárců Strany práv občanů (SPO), prezidentské kampaně Miloše Zemana či prezidentského fondu se nápadně protínají s prezidentskými návštěvami v jejich firmách a s pozvánkami na státní zahraniční mise. Ve svém čtvrtečním vydání na to poukázal deník MF Dnes. Podle něj má na řadu z těchto podnikatelů zároveň vazby prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Jako příklad uvádí deník lidi spojené s holdingem Adamovské strojírny. Ti podle něj patří mezi dlouhodobé dárce SPO a částečně i prezidentské kampaně. Zeman firmy z této skupiny podle deníku opakovaně navštěvuje a jejich zástupcům nabízel účast na cestě do Jižní Ameriky. 

„Je to taková symbióza. Zeman očekává příspěvek na kampaň a sponzoři privilegovaný přístup prezidentského úřadu. Předstírají, že za tím nic není, ale protislužbičky probíhají,“ odcitoval deník ředitele Transparency International Davida Ondráčku. 

Čtěte také: Zachránily Nejedlého na Hradě ruské peníze? Lukoil za něj zaplatil miliony, sám nedal nic

Podle deníků je řada dárců provázaná s prezidentovým poradcem a místopředsedou SPO Martinem Nejedlým. Jeho obchodní partneři a lidé jinak propojení s jeho obchodními aktivitami poslali na konta kolem prezidenta a jeho někdejší strany 23 milionů korun. 

Samotný Hrad souvislost mezi sponzorskými dary a návštěvami prezidenta odmítá. Vylučuje i vliv prezidentova poradce. „Nevím o takovém vlivu, klíčové je rozhodnutí pana prezidenta, nikoliv jeho okolí,“ řekl Ovčáček. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace