Zprávy → Domácí25. října  2016 v 18:59  

Zeman také vynechal státní svátek, kvůli Havlové. Nešlo o neúctu, šlo o zdvořilost, tvrdí Ovčáček

Setkání Dagmar Havlové, Daniela Hermana a Miloše Zemana - Foto: Fotobanka Profimedia

Setkání Dagmar Havlové, Daniela Hermana a Miloše ZemanaFoto: Fotobanka Profimedia

Oslavy 28. října na Pražském hradě bojkotuje většina rektorů vysokých škol i část politiků. Odmítnutí pozvánky na slavnostní ceremoniál označil prezident Miloš Zeman ústy svého mluvčího jako "zneuctění státního svátku". Sám Zeman však na oslavách před patnácti lety také chyběl, kvůli sporu s tehdy první dámou Dagmar Havlovou.

Je to epizoda stará 15 let. Zeman ještě jako sociálnědemokratický premiér kritizoval prezidenta Václava Havla kvůli dosazení Zdeňka Tůmy do čela České národní banky. Havlová se svého manžela zastala a ve "slovní přestřelce" s předsedou vlády řekla, že Zemanovi už nikdy nepodá ruku. 

"Ať už si myslím o paní Dagmar Havlové cokoli, respektuji ji jako první dámu a nechci ji uvádět do trapné situace v otázce podání, nebo nepodání ruky," citovala tehdy Zemana média, proč nedorazil 28. října 2001 na udílení státních vyznamenání. 

Střih, říjen 2016. Slavnostní ceremoniál pořádaný Zemanen odmítá navštívit většina rektorů, biskupové, politici. Reagují na kauzu Brady. Na twitterovém účtu hradního mluvčího Ovčáčka se objevuje věta: „Pan prezident uvažuje o tom, že kvůli jednoznačné neúctě ke státnímu svátku, rektory, kteří odmítnou pozvání na 28. 10., za rok nepozve.“ 

Šlo o zvořilé gesto
 

Hradní mluvčí svůj rozdílný pohled hájí, Zemanovu absenci na předávání v roce 2001 s letošní situací podle něj nelze srovnávat. „Prezident se tehdy první dámě slušně omluvil a nepořádal pak politické divadlo,“ vysvětlil Zpravodajskému webu Českého rozhlasu rozdílný pohled na neúčast na slavnostní ceremonii Ovčáček. Podle něj Zeman v roce 2001 svou neúčastí odkaz 28. října nezneuctil. 

„Šlo o zdvořilé stanovisko,“ okomentoval situaci Ovčáček. Že by Zeman svou nepřítomností devalvoval státní svátek, jak to nyní dělají podle Hradu rektoři nebo někteří politici, si Ovčáček nemyslí. 

Vedle rektorů a politiků odmítl pozvání na Hrad třeba plzeňský biskup Tomáš Holub. „Kněz nechť si vše zodpoví v niterném rozhovoru s Bohem,“ reagoval Ovčáček na otázku, zda i Holub svou nepřítomností zneuctil státní svátek. 

Čtěte také: Povinnosti, zahraniční cesta, přibližování se východu. Na oslavy 28. října opět nepřijde většina rektorů

Letošního předávání státních vyznamenání se 28. října se stejně jako loni nezúčastní většina rektorů veřejných vysokých škol. Někteří se omluvili kvůli jiným povinnostem, jiní kvůli zahraniční cestě nebo tomu, že se Česká republika přibližuje Východu. 

Pozvánku do Vladislavského sálu odmítla také část politiků. Bojkot plánuje Michaela Marksová (ČSSD), Věra Jourová (ANO) a poslanci ODS i TOP 09. Na Hrad nepůjdou ani lidovci. Účast odmítl i předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Vadí jim spor ohledně vyznamenání pro Jiřího Bradyho. Ten byl ze seznamu oceněných údajně vyškrtnutý kvůli tomu, že se jeho synovec - ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) - setkal minulý týden s dalajlamou. 

'Nechci první dámu uvádět do trapné situace v otázce podání, nebo nepodání ruky'

Dobrý den, Hrad tvrdí, že pokud někdo odmítne přijít 28. října na předávání státních vyznamenání, zneuctí tento státní svátek. Prezident Miloš Zeman před patnácti lety na udílení cen kvůli sporu s Dagmar Havlovou také nedorazil. Znevážil tak státní svátek? 

Dobrý den, šlo o zdvořilé stanovisko, které ostře kontrastuje s faktem, že pohrobci Čtyřkoalice chystají na Staroměstském náměstí zahájení prezidentské kampaně. Tehdy ze strany premiéra zaznělo: Ať už si myslím o paní Dagmar Havlové cokoli, respektuji ji jako první dámu a nechci ji uvádět do trapné situace v otázce podání, nebo nepodání ruky. 

Děkuji za zprávu, nicméně neobsahuje odpověď na moji otázku. Platí, že pokud se někdo nezúčastní předávání státních vyznamenání (stejně jako se před 15 lety nezúčastnil Miloš Zeman) zneuctí tím státní svátek? Stačí nám odpovědět ano/ne. Děkuji. 

To je návodná otázka, paní redaktorko. Tady nejsme v kvízu. Situace je zcela odlišná. Zmíněné politické strany pod lživou záminkou prezentovanou ministrem Hermanem zahajují prezidentskou kampaň. To prostě je zneuctění státního svátku. Miloš Zeman se slušně omluvil první dámě a nepořádal trucpodniky na Staroměstském náměstí. 

Nebavím se o akci na Staroměstském náměstí. Pozvání na ceremoniál odmítli také rektoři vysokých škol, kteří žádnou předvolební kampaň nepořádají. I tak jste na svém Twitteru napsal, že znehodnocují státní svátek a kvůli své nepřítomnosti nebudou příští rok pozváni. Znehodnotil tedy i pan prezident před 15 lety státní svátek? Děkuji

Nikolivěk, protože se první dámě slušně omluvil a nepořádal pak politické divadlo. Rektoři jsou též zapojeni do akce na Staroměstském náměstí. Jde jednoznačně o zahájení předvolební kampaně pro prezidentskou volbu 2018. 

Děkuji za váš čas. Ale ještě prosím o jedno doplnění: Zneuctil státní svátek také plzeňský biskup Tomáš Holub? Ten řekl, že za současné situace nemůže přijmout pozvání na předávání státních vyznamenání. 

Kněz nechť si vše zodpoví v niterném rozhovoru s Bohem. Pan plzeňský biskup ale jistě nebude pořádat politickou akci podobnou té na Staroměstském náměstí. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace