Zprávy → Domácí7. listopadu  2016 v 13:25  

Zemřel bývalý advokát Zdeněk Altner. Vysoudil 337 milionů na ČSSD

Zdeněk Altner (archivní foto) - Foto:  ČTK

Zdeněk Altner (archivní foto)Foto:  ČTK

Bývalý advokát Zdeněk Altner v pondělí ráno zemřel. Letos na jaře mu soud přiznal přes 337 milionů korun ve sporu s ČSSD kvůli kauze kolem Lidového domu. O smrti Altnera informoval jeho advokát Václav Veselý. Rodina se s ohledem na smutek nebude k úmrtí zatím vyjadřovat, dodal Veselý.

Devětašedesátiletý Altner na konci března vyhrál letitý soudní proces se sociální demokracií, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům.  

Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun. Sociální demokraté proti rozsudku podali dovolání, kterým se aktuálně zabývá Nejvyšší soud. 

Altnerův nárok na peníze od ČSSD nyní přejde na jeho dědice. Nejvyšší soud s dovoláním počká na konec dědického řízení, které určí dědice pohledávky. 

Altner byl v době rozsudku pražského soudu ve sporu s ČSSD v seznamu hledaných osob a stíhán kvůli zpronevěře více než 800 tisíc korun. Soud se chtěl jeho kauzou začít zabývat v dubnu. Kvůli omluvám z důvodu nemoci však čekal na vyhotovení posudku o Altnerově zdravotním stavu. 

Čtěte také: Zeman: Jediným partnerem ve sporu o Lidový dům pro mě byl Altner

V současnosti běží i spor notáře Václava Halbicha s ČSSD a firmou Alba o zaplacení 17 milionů korun. Halbich tvrdí, že s Altnerem na případu Lidového domu spolupracoval. 

Altner pracoval jako podnikatelský právník, později se věnoval advokacii. Od roku 1997 zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. 

Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda strany Miloš Zeman. Kvůli sporům s ČSSD čelil Altner trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory (ČAK). V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů. 

PROFIL: Altnera proslavil hlavně spor s ČSSD, jako advokát měl potíže

- Altner, narozený 3. října 1947, vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Před rokem 1989 pracoval jako podnikový právník, naposledy u České vědeckotechnické společnosti. Poté se začal věnovat advokacii, v roce 1994 byl zapsán na seznam správců konkurzních podstat. 

- V 90. letech byl téměř šest let správcem zkrachovalého podniku OSAN (bývalý obchodní podnik se stroji a nářadím), v roce 2000 jej konkurzní soudce na nátlak věřitelů odvolal. Jako správce OSAN Altner údajně podal 30 tisíc žalob na různé, i nepatrné pohledávky. 

- Podle médií měl Altner jako správce OSAN úzké vazby na pozdějšího místopředsedu ČSSD a ministra financí Iva Svobodu a jeho spolupracovnicí Barborou Snopkovou (oba byli později v jiné kauze odsouzeni k několikaletému vězení), kterým zprostředkovaně zadal výnosnou zakázku spojenou s OSAN. 

- Od roku 1997 zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (později ke smlouvě údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich). Altner (se společníky) vyhrál pro ČSSD spor se státem v roce 2000 a od té doby se se sociální demokracií pře o odměnu za vykonané služby
- Na konci letošního března pravomocně na straně vysoudil přes 337 milionů korun. 

- ČSSD Altnerovi nezaplatila a oznámila, že hodlá uspokojovat jen věřitele Altnera, kteří se jí přihlásili. Sociální demokraté také proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli také odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud (NS) v červnu straně vyhověl a ČSSD tak zatím platit nemusí. Rozhodnutí ve věci samé ale u NS dosud nepadlo. Proti odkladu vykonatelnosti podal Altner ústavní stížnost. 

- Kvůli sporům s ČSSD Altner čelil trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory (ČAK). V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů. Advokátní komora Altnera vyškrtla pro porušení povinnosti mlčenlivosti (medializoval spor s ČSSD a zveřejňoval informace, které se při jejím zastupování dozvěděl). 

- Kromě kárných žalob spjatých se službami pro ČSSD vedla ČAK s Altnerem dvě kárná řízení související s jeho činností konkurzního správce společnosti OSAN (v jedné byl zproštěn žaloby, ve druhé bylo kárné řízení zastaveno). 

- Na podzim 2013 byl Altner zatčen v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu, který vydaly slovenské orgány. Později jej Německo vydalo ke stíhání na Slovensko, kde čelil stíhání z maření konkurzního řízení. Podle tisku jako konkurzní správce jedné z firem neodevzdal všechny doklady konkurzního řízení. Bratislavský soud na něj vzápětí uvalil vazbu, z níž byl Altner později propuštěn. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace