Zprávy → Domácí ekonomika2. ledna  2013 v 15:25  

Pracující důchodci nechtějí přijít o slevu na dani z příjmu

Okresní správa sociálního zabezpečení (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Okresní správa sociálního zabezpečení (ilustrační foto)Foto: Tomáš Adamec

Stovky lidí požádaly před koncem roku o pozastavení výplaty důchodu. Vedlo je k tomu trochu paradoxně to, že nechtěli přijít o peníze. Žádost o pozastavení výplaty důchodu podávali pracující důchodci. Ti by letos neměli získat slevu na dani ze svého pracovního příjmu. Nové znění zákona, který od letošního roku platí, totiž tuto slevu pro pracující důchodce ruší.

Přijdou tak o 24 840 korun ročně, což je výše slevy. Zatímco například matky na mateřské dovolené, které si přivydělávají, slevu stále mají. 

Před koncem roku se ale objevil názor, že důchodci by přece jen mohli o slevu požádat. Formulace zákona totiž umožňuje, aby se to netýkalo důchodců, kteří nepobírají starobní důchod 1. ledna 2013. Jinak řečeno, o slevu na dani z příjmů přijdou ti, kdo prvního ledna pobírají starobní důchod. 

 

O daňových změnách pro pracující důchodce mluvila na Radiožurnálu Jitka Hanžlová

Vložit na svůj web

Stovky pracujících důchodců začaly chodit na podatelny české správy sociálního zabezpečení a žádaly o pozastavení výplaty důchodu. 

Například v podatelně na pražském ústředí jen v pátek přijali téměř 600 takových žádostí. Lidé většinou žádali o pozastavení jen na ten jeden den. Česká správa sociálního zabezpečení žádostem vyhověla, ovšem rozhodující slovo pro přiznání slevy na dani má ministerstvo financí. 

To už minulý týden řeklo, že přerušení výplaty starobního důchodu může znamenat obcházení zákona. U každého žadatele bude individuálně prověřovat, jestli jeho jednání nemělo ryze účelový charakter. 

Nicméně pracovníkům ministerstva financí by se to těžko prokazovalo, kdyby si důchodce pozastavil čerpání starobního důchodu například o 90 dní. O každých 90 dní, kdy důchodce takzvaně přesluhuje, se mu totiž zvyšuje penze o jedno a půl procenta z výpočtového základu. 

Důchodce by tak mohl argumentovat tím, že si chtěl zvýšit penzi. A zároveň by mohl s klidným svědomím uplatnit nárok na daňovou slevu. Zajímavé je, že například finanční úřady si nemyslí, že by šlo o obcházení zákona. 

Bude zajímavé sledovat, jak se obě instituce nakonec dohodnou. Koneckonců v České republice pracuje 80 tisíc důchodců. To není tak málo. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace