Počet nedobrovolných dražeb v Česku roste

Světová finanční krize si vybírá daň už i mezi vlastníky nemovitostí. Ti totiž v řadě případů nemají na splátky hypoték. A tak v Česku roste počet lidí, kteří kvůli neschopnosti splácet přicházejí o byty a domy. Banky jim totiž nepočkají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (vzor tisícikoruny).

Peníze (vzor tisícikoruny). | Foto: Tomáš Adamec

Takové případy se potom řeší nedobrovolnou dražbou. Podle Libora Nevšímala obchodního ředitele a člena představenstva společnosti NAXOS a.s. se ale často stává, že výtěžek z takové dražby nepokryje celý dluh:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nedobrovolných dražbách mluvil v pořadu Stalo se dnes Libor Nevšímal, obchodní ředitel a člen představenstva NAXOS a.s..

„Dostáváme do problémů nejenom s tím, že u pohledávky je nějaké příslušenství, to znamená úroky a sankční úroky, ale v současné době je třeba brát v potaz i to, že ceny rezidenčních nemovitostí výrazně klesají. Dvacet třicet procent není žádný rozdíl. To znamená, že původní hodnota zajištění z hlediska pohledávky je výrazně vyšší než reálná hodnota na trhu.“

V prvním pololetí loňského roku bylo nedobrovolných dražeb celkem 192, letos už byla nucená dražba uvalena na 282 nemovitostí. Libor Nevšímal si ale nemyslí, že by banky v takových případech postupovaly příliš tvrdě či nekompromisně. Podle něj je dlužník pro banky především klient a snaží se s ním domluvit:

„To, že banka přistoupí k řešení například nedobrovolnou dražbou či exekucí či jinak, je opravdu až ten poslední krok, kdy jsou vyčerpány veškeré možnosti. Jinak banky nejsou nijak nepřátelské či nepřiměřeně razantní.“

Lenka Rafaelová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme