Zprávy → Domácí ekonomika27. dubna  2011 v 12:33  

Na Valašsku prý mohou být až miliardy kubíků podzemního plynu

Plynovod. - Foto: Tomáš Adamec

Plynovod.Foto: Tomáš Adamec

Pod Valašskem jsou možná velké zásoby zemního plynu v břidlicích. Domnívají se to experti z britské firmy Cuadrilla Morava, kteří chtějí toto území prozkoumat. Jejich žádost o udělení licence k průzkumu ložisek plynu už leží na ministerstvu životního prostředí. Firma odhaduje, že jen v této lokalitě by zásoby plynu mohly představovat několik miliard metrů krychlových.

V Česku zatím možná ložiska plynu, ve stamiliony let starých břidličných vrstvách, nikdo neprověřoval. Díky novým technologiím se přitom tento typ těžby v posledních letech rychle vyvíjí hlavně ve Spojených státech. Teď zkoušejí těžaři hledat plyn i u nás. 

 

Jak velké zásoby plynu mohou být na Valašsku, zjišťoval Tomáš Medek.

Vložit na svůj web

„Naše největší ložisko, Dolní Dunajovice, mělo zásoby na úrovni prvních miliard kubíků plynu. Nemyslím si, že zásoby, které by bylo možné otevřít na průzkumném území kolem Valašska, by mohly být zásadně jiné,“ říká Stanislav Benada, zakladatel Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně, který Britům v Česku radí. 

Podle něj by případné objevení zásob plynu na Valašsku zásadně nezměnilo poměry na Českém trhu s plynem. Nicméně je možné, že v případě, že by byl průzkum úspěšný, začnou jej provádět i další firmy. 

„Tuto informaci použijí a průzkum se rozběhne v podstatně větší míře na okolních územích. Pokud by i tam byl průzkum úspěšný a byla tam realizovaná těžba, pak už by tenhle prvek, mohl hrát docela významnou roli v zásobování České republiky plynem a mohlo by se mluvit o tom, že by první procenta plynu, pět, deset procent, mohlo být zajišťováno z těchto zdrojů,“ vysvětlil Benada. 

Projekt bude trvat roky 

Nejdřív plánuje společnost Cuadrilla provést geofyzikální průzkum a udělat tříkilometrový průzkumný vrt. „Který by měl potvrdit, jestli k tomu struktura skutečně vhodná je. V případě, že ano, bude se vrtat jeden nebo dva vrty. Většinou to jsou usměrněné horizontální vrty, aby tam byl co nejmenší dopad na životní prostředí,“ podotkl Benada. 

Proces může trvat tři až čtyři roky. „Celá příprava projektu od okamžiku realizace úspěšného vyhodnocení prvního vrtu může trvat pět let, než začne přitékat plyn,“ přiblížil zakladatel Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně. 

Průzkumné vrty rozjíždí těžařské firmy v řadě evropských zemí, např. v Polsku. Evropa se tak snaží navázat na Spojené státy, kterým těžba plynu z břidlic umožnila výrazně snížit závislost na dovozu této suroviny z arabských zemí, dodává analytik poradenské společnosti ENA Vladimír Štěpán. 

„Ukázalo se, že zásoby břidlicového plynu jsou tak veliké, že umožňují i největšímu spotřebiteli na světě jako je USA, že místo dovozního státu se prakticky stal soběstačným státem pokud jde o plyn. A toto samozřejmě podnítilo zájem ostatního světa o břidlicový plyn. A týká se to i Evropy,. Která je hodně závislá na dovozu zemního plynu,“ uzavřel Štěpán. 

Autor:  Tomáš Medek  (tme)
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace