Zprávy → Domácí ekonomika28. dubna  2011 v 11:27  

Firmy udávají své konkurenty, že nepoužívají legální software

12 tisíc českých firem podezřívá BSA z užívání nelegálního softwaru - Foto: David Koubek

12 tisíc českých firem podezřívá BSA z užívání nelegálního softwaruFoto: David Koubek

Organizace Business Software Aliance obeslala dopisem 12 tisíc českých firem, které podezřívá z užívání nelegálního softwaru. Podle mluvčího společnosti byli adresáti určeni buď na základě anonymního ohlášení nebo podle firemní analýzy patří do skupiny rizikových společností.

Organizace BSA rovněž nabádá firmy, aby používání nelegálního software oznámily v rámci konkurenčního boje u jiných firem. Proti těm, kteří budou nelegální software využívat, hodlá tvrdě zakročit. Podle Pavla Hejla z právní kanceláře Bird&Bird nemá ovšem BSA právo udělovat jakékoliv postihy. 

 

O tom, jak vyřešit používání nelegálního softwaru, diskutovali na Rádiu Česko tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč a internetový publicista Daniel Dočekal

Vložit na svůj web

„Jedná se pouze o sdružení, které zastupuje výrobce softwaru. Při vymáhání práv tak má BSA pouze standardní prostředky ochrany a mohlo by tedy za určitých okolností iniciovat zahájení trestního řízení nebo podat žalobu k soudu, ale přímo stanovovat pokutu BSA nesmí,“ upozornil Hejl. 

BSA přijde každý rok několik tisíc většinou anonymních oznámení, že konkrétní firmy používají nelegální software. Většinou jsou obecná a nelze z nich zjistit, jestli jsou pravdivá. 

„Podáním trestního oznámení bychom tak riskovali, že někoho nařkneme neprávem. Proto volíme tuto cestu,“ vysvětlil tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. Současný dopis vyzývající firmy k tomu, aby se formálně zavázaly používat legální software, je tedy pouze informačním sdělením.
 

„Vzhledem k tomu, že BSA posílá tyto výzvy každoročně a jedná se o obecnou a plošnou kampaň, nevyplývá z toho pro adresáty v podstatě nic. Povinnost, kterou BSA ve výzvě stanovuje, nevyplývá z žádného právního předpisu. Nereagování na tuto výzvu nebude mít z právního hlediska na firmy žádný dopad,“ tvrdí Hejl. 

Internetový publicista a specialista Daniel Dočekal nepovažuje anonymní udání za možný základ podnikání. Podle něj jde svým způsobem o vydírání firem. 

„Rozesílaný dopis nevypadá jako upozornění, ale vzbuzuje zdání, že firma musí vyplnit čestné prohlášení a pokud to neudělá, cosi jim hrozí.“ 

Pořad: Svět o desáté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace