Aero Vodochody by chtělo Filipíncům prodat cvičné letouny L-159

20. března  2012 v 15:20  
Výcvikový letoun L-159B - Foto:  Aero Vodochody

Výcvikový letoun L-159BFoto:  Aero Vodochody

Filipíny projevily zájem o české cvičné letouny L-159. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to prohlásil po setkání se svým filipínským protějškem s tím, že pro případný prodej zatím nejsou žádné konkrétní návrhy.

Výrobce L-159 Aero Vodochody se už několik let s podporou státu marně snaží prodat tyto letouny. Na L 159 přišla řeč i během schůzky s filipínským ministrem zahraničí Albertem del Rosariem. 

„Já jsem to zmínil, oni vyjádřili lehký zájem, ale ještě to není tak, že by to bylo převelice konkrétní,“ říká Schwarzenberg. 

Aero Vodochody bude chtít získat kontrakt na dodávku cvičných letounů pro filipínské letectvo. Výběrové řízení ale zatím nebylo vypsáno. 

 

Schwarzenbergovu návštěvu sleduje zpravodaj ČRo Pavel Polák

Vložit na svůj web

Ministr Schwarzenberg se sešel také s filipínským prezidentem, s předsedou dolní komory parlamentu, ministrem národní obrany, ministrem dopravy a spojů a řadou dalších. Poskytl i několik rozhovorů pro místní média. 

Na schůzkách prezentuje Českou republiku jako zemi, která má zájem o spolupráci s Filipínami, která by na Filipíny ráda vyvážela více zboží, protože obchodní bilance mezi oběma zeměmi vyznívá mnohem lépe ve prospěch Filipín. 

České firmy na Filipínách nejsou zcela neznámé. V Manile jezdí české městské vlaky, čeští strojaři tam dovážejí vodní elektrárny. 

Filipínci by naopak chtěli v Česku rozvíjet obnovitelné zdroje. Rozhodli se totiž skoncovat s jádrem ještě dříve, než jadernou energii stačili vůbec využívat. Silně se rozvíjí i IT obory. Tradičně velká část investic přichází do elektrospotřebního průmyslu. 

Filipíny jsou přelidněné, mnoho lidí nemá práci, a proto odcházejí do zahraničí. Proto se filipínská vláda snaží situaci zlepšit pobídkami o zahraniční investice. 

Karel Schwarzenberg pokračuje z Filipín do Vietnamu. Tam je silná potřeba jisté modernizace – výstavba spaloven, přehrad, a to české firmy umí. Vietnam má ale tu nevýhodu, že sousedí s Čínou a konkurovat jí není vůbec jednoduché. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo), Michaela Vydrová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Ekonomický servis

Devizové kurzy

EUR 27,020
USD 24,255
GBP 35,497

Platnost od 30.05.2016

Všechny kurzy

Základní sazby

2R Repo 0,05 %
Diskontní 0,05 %
Lombardní 0,25 %

Podrobnosti

Index PX

Závěrečný 30. 5. 2016892,68
Změna vůči 30. 5. 20160 %

Podrobný graf

Vybrané české akcie

Název Akt. kurz (Kč) Změna (%) Objem (tis. Kč)

Další akcie

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace