Zprávy → Domácí ekonomika17. září  2016 v 09:03  

Až do začátku října. ČEZ prodloužil odstávku druhého bloku Temelína o více než týden

ČEZ prodloužil odstávku druhého bloku Temelína o více než týden až na začátek října. - Foto: Jaderná elektrárna Temelín,  ČEZ, a. s.

ČEZ prodloužil odstávku druhého bloku Temelína o více než týden až na začátek října.Foto: Jaderná elektrárna Temelín, ČEZ, a. s.

ČEZ prodloužil odstávku druhého bloku Temelína o více než týden až na začátek října. Zároveň stojí i první blok. Výpadek výroby by měl dosáhnout zhruba jedné tisícovky megawatt elektřiny. Výpadek může negativně ovlivnit konečné hospodaření skupiny.

Podnik může stojící Temelín nahradit výrobou v jiných svých elektrárnách, potvrdil mluvčí skupiny Ladislav Kříž. 

„Samozřejmě Temelín je jednou z nejefektivnějších elektráren, tudíž nahrazujeme to výrobou v dražších elektrárnách,“ říká. 

To ale znamená produkci dražšího proudu při stále nízkých cenách elektřiny. A to by mohlo negativně ovlivnit konečné hospodaření skupiny, včetně výše vyplácených dividend. Ty za loňský rok byly 40 korun, letos to ale podle analytika Patrie Tomáše Sýkory může být méně. 

„Ta dividenda by mohla maximálně dosáhnout 25 korun. Tady je ovšem otázka, zda-li to státu jako hlavnímu akcionáři bude stačit,“ vypočítává Sýkora. 

Pokud to státu stačit nebude, může podnik tlačit například k rozpouštění rezerv z minulých let. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace