Zprávy → Domácí ekonomika9. října  2016 v 13:01  

Babiš dostal cenu za nejlepšího ministra financí. Stejně jako jeho předchůdce Kalousek

Andrej Babiš - Foto:  ČTK, Václav Šálek

Andrej BabišFoto:  ČTK, Václav Šálek

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) získal cenu pro nejlepšího ministra financí zemí střední a východní Evropy pro rok 2016. Ocenění získal od časopisu Emerging Markets. Vyhlášení proběhlo při příležitosti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

„Vnímám to především jako ocenění práce celého ministerstva, které v posledních letech vykazuje velmi dobré výsledky. Podařilo se nám dosáhnout toho, že investoři Česku platí za to, že nám mohou půjčovat peníze, více než desetina státního dluhu není spojena s žádnými úrokovými výdaji,“ uvedl k ocenění Babiš. 

O nejlepším ministru financí hlasují bankéři, analytici, finanční experti či představitelé finančních institucí. Podle jejich mínění Babiš po nástupu do úřadu zavedl vyváženou a zodpovědnou fiskální politiku, která přispívá ke snižování zadluženosti země. 

Babiš jako Kalousek 

Podle dat z ministerstva financí klesl státní dluh od nástupu Babiše v absolutních číslech o 23 miliard korun, v poměru k hrubému domácímu produktu klesl na 35,5 procenta HDP. Česká republika se tak řadí mezi nejméně zadlužené státy Evropské unie. 

Čtěte také: Schodek 60 miliard pro příští rok je příliš vysoký, řekl prezident Zeman

„Velký podíl však mají i kolegové z daňové sekce a finanční správy. Zlepšovat příjmy rozpočtu zvyšováním daní dovede kdekdo. Ovšem daně snížit a zároveň jich za necelé tři roky vybrat oproti roku 2013 o 321 miliard korun víc, to vyžaduje poctivou a tvrdou práci a za tu si kolegové zaslouží uznání,“ doplnil ještě první místopředseda vlády. 

Stejné ocenění získal v roce 2008 i 2011 tehdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace