Zprávy → Domácí ekonomika26. září  2016 v 13:42  

Boj proti suchu a erozi: resort zemědělství plánuje dotace na modelové farmy, které ukážou, jak na to

Zemědělský svaz vítá, že ministerstvo chce ukázat některé postupy, které se v současnosti příliš nepoužívají. - Foto: Andrew Stawarz, flickr.com   ,  CC BY-ND 2.0

Zemědělský svaz vítá, že ministerstvo chce ukázat některé postupy, které se v současnosti příliš nepoužívají.Foto: Andrew Stawarz, flickr.com , CC BY-ND 2.0

Stát bude farmářům ukazovat, jak správně hospodařit a bojovat proti suchu a erozi. Ministerstvo zemědělství plánuje spustit nový dotační program, který by měl pomoct vytvořit síť modelových farem. Mohl by začít fungovat v příštím roce. Na třech farmách ministerstvo spouští pilotní projekt.

„Oslovené farmy pro pilotní ověřování nejsou ještě demonstrační farmy, ale spolupracující podniky, na kterých budeme ověřovat náš záměr. S pomocí Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy a Ústavem zemědělské ekonomiky následně připravíme kritéria a metodiku pro výběr demonstračních farem,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková s tím, že certifikované farmy se pak budou moci ucházet o dotaci. 

Zemědělský svaz uvedl, že zemědělci hospodařit umí. Propagaci některých postupů ale vítá. „Můžeme se bavit o využívání některých podsevů, meziplodin a podobné věci,“ říká předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. 

Na třech farmách - v Krásné Hoře nad Vltavou, Chrášťanech a Domašově - spouští ministerstvo pilotní projekt, aby si postupy ověřilo. Za testování letos utratí necelé dva miliony korun. 

Autor:  Václav Štefan

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace