Zprávy → Domácí ekonomika11. října  2016 v 06:00  

Brněnský student nabízí podnikatelům pokladní systém EET, který bude zdarma

Do roku 2018 by měl mít EET každý živnostník (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Do roku 2018 by měl mít EET každý živnostník (ilustrační foto)Foto: Tomáš Adamec

Téměř padesát tisíc podnikatelů se musí připravit na prosincové spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Nový pokladní systém si budou muset opatřit nejprve podnikatelé v oblasti ubytování a stravování. Možností je na trhu ale spousta. Mladá brněnská firma pro ně nabízí řešení, které bude úplně zdarma.

„To, že jsme se rozhodli vytvořit řešení zdarma, vyplývalo z toho, že stát tady nic takového neposkytl. Konkurence také ne,“ vysvětluje třiadvacetiletý student ekonomie Jakub Máša. 

Zrovna on se rozhodl založit firmu a zadarmo nabízet pokladní systém s podporou elektro EET. Pokladnu, která se při každém prodeji spojí přes internet se servery Finanční správy, totiž bude muset mít každá restaurace, kavárna nebo hotel. 

Čtěte také: Třetina živnostníků po zavedení EET skončí, tvrdí poslanec Heger. Babiš to odmítá

„Ministerstvo financí pomáhá podnikatelům s přípravou na elektronickou evidenci tržeb,“ říká mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová. 

Stačí tablet s tiskárnou 

Podle ní si fyzické osoby budou moct, jako finanční příspěvek, odečíst jednorázovou slevu na dani, pět tisíc korun za rok. Získají tak přístroj, ve kterém se mohou připojit k Finanční správě a evidovat tak své tržby. 

Podle Jakuba Máši se ale za pět tisíc dá pořídit i malá tiskárna a tablet. Vybavení, které by prý mělo drobným živnostníkům, kavárnám nebo menším restauracím stačit. 

„Větší restaurace nebo podniky s takto levným řešením neuspějí, protože potřebují výkonnější tiskárnu. Tam se tedy můžeme bavit o osmi až deseti tisíci korun za výbavu,“ popisuje Máša. 

Existují už stovky aplikací 

Systémů nebo aplikací pro EET jsou přitom už na trhu stovky. Většinou stojí několik stokorun měsíčně. „Ministerstvo financí, vzhledem k široké paletě různých zařízení a požadavků na volnou soutěž dodavatelských firem, nebude poskytovat software zdarma,“ dodává Vaidišová. Podle ní ale nelze vyloučit, že některé z nabízených produktů nebudou fungovat správně. 

Čtěte také: Hackeři z Anonymous napadli weby Babišových firem. Žádají zrušení EET a zákona o hazardu

Ministerstvo financí prý nechává trh pro tato zařízení otevřený a nedoporučuje podnikatelům žádné konkrétní produkty. Podnikatelé se podle Vaidišové mohou obrátit na některé profesní svazy či společnosti, které takové testování provádí. 

V roce 2018 musí mít EET i zbytek 

Brněnský student Jakub Máša ale se svou firmou tento týden na internetu spouští kampaň, kde chce od fanoušků a budoucích zákazníků vybrat dvě stě tisíc korun. 

„Naší aplikaci už máme v pořádku, dokončujeme jen drobná testování. Tím, že to budeme poskytovat zdarma, to stojí dost peněz a úsilí. Musíme se také soustředit na placené verze a na to už nás rozpočet nestačí,“ říká Máša. 

Od března příštího roku se má elektronická evidence tržeb týkat i všech podnikatelů v oblasti maloobchodu a velkoobchodu. Těch je v Česku asi čtvrt milionu. Ostatní živnostníci mají podle aktuálních plánů ministerstva financí přejít na EET v roce 2018. 

Autor:  Ladislav Jelen

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace