Zprávy → Domácí ekonomika30. září  2016 v 13:05  

České úřady selhaly, řešte problém vepřína v Letech vy, vyzvali evropští poslanci Junckera

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku - Foto: Jana Šustová

Protest proti existenci vepřína na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u PískuFoto: Jana Šustová

Přes 80 poslanců z celé Evropské unie vyzvalo dopisem předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby začal řešit problém bývalého nacistického tábora pro Romy v Letech u Písku. České úřady podle nich nedokázaly vepřín na jeho místě 30 let odstranit. Zakročit by proto teď měla Evropská komise. Český rozhlas má dopis k dispozici. Junckerova mluvčí ho nechtěla komentovat do doby, než ho komise oficiálně obdrží.

Signatáři dopisu označují setrvávání vepřína v prostoru bývalého tábora pro Romy za zločin proti tomuto místu. Apelují proto na Evropskou komisi, aby tento zločin ukončila. 

Iniciátor dopisu Benjamin Abtan z Evropského hnutí proti rasismu Českému rozhlasu telefonicky potvrdil, že ví o slibu ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO sehnat peníze na vykoupení vepřína a na výstavbu památníku. 

Kvůli neustálým odkladům řešení situace kolem bývalého romského tábora ale stále považuje zásah Evropské komise za nutný. 

Čtěte také: Dienstbier: Vláda preferuje vykoupení vepřína v Letech, majitelé chtějí výstavbu nového

O budoucnosti vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, se diskutuje už téměř 20 let. Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL v srpnu prohlásil, že věří, že se současné vládě podaří problém vyřešit. Definitivní slovo by podle něj mělo padnout do října příštího roku, tedy i do konce volebního období současné vlády. 

Vepřín je v areálu od sedmdesátých let minulého století. O jeho zrušení mluvila řada předcházejících ministrů i vlád. Podle Hermana se ozývají kritické hlasy i ze zahraničí, například z OSN. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace