Zprávy → Domácí ekonomika26. ledna  2016 v 09:04  

Čistý zisk O2 se loni zvýšil o 45 procent, firma vydělala přes pět miliard

O2 Czech Republic, a. s. - Foto:  O2 Czech Republic a.s.

O2 Czech Republic, a. s.Foto:  O2 Czech Republic a.s.

Společnosti O2 se loni zvýšil čistý zisk o 45 procent na více než pět miliard korun. I přes celkový pokles na evropském telekomunikačním trhu zůstaly výdělky operátora na předloňské úrovni téměř 37,5 miliardy korun.

Důvodem jsou především výrazné úspory, vyšší tržby za mobilní data a také rozdělení společnosti do dvou částí. 

Do nově vytvořené firmy CETIN přešla už loni v červnu infastruktura - tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra. 

Na O2 zůstalo poskytování telekomunikačních služeb a mobilní frekvence. Operátor následně zvýšil v pololetí zisk o více než polovinu. Pokles tržeb O2 zastavilo po sedmi letech. 

 

O výsledcích společnosti O2 za loňský rok mluvil analytik Ondřej Koňák z Patria Finance

Vložit na svůj web

O2 se dařilo i na Slovensku, kde provozuje dceřinou společnost. Podle analytika Patria Finance Ondřeje Koňáka má právě podnikání na Slovensku rok od roku větší význam v celkových výsledcích firmy: 

„V roce 2014 dosahovaly tržby na Slovensku zhruba 6,1 miliardy korun. Kolem 16 procent celkových tržeb společnosti v loňském roce. Tržby na Slovensku vzrostly meziročně o 7,3 procenta. Dosáhly zhruba 6,6 miliardy korun. Očekáváme, že podíl slovenské části se bude nadále zvyšovat.“ 

Lidé ale přestávají používat pevné linky. Telefonování přes ně meziročně pokleslo o čtyři procenta. I přesto na tom O2 vydělala skoro 12 miliard. 

Společnost teď chce vyplácet dividendu za rok 2015 16 korun na akcii. 

Se šesti miliony zákazníků zůstává největším hráčem jeho konkurenční T-Mobile. Zhruba o milion klientů méně má právě O2. Se třetím největším operátorem v Česku, společností Vodafone, v současnosti volají více než tři miliony lidí. 

Autor:  Ondřej Látal,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace