Zprávy → Domácí ekonomika8. srpna  2012 v 19:25  

Firma Viamont skončila v insolvenci. Dříve přitom dosáhla na miliardové zakázky

Bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček - Foto:  ČTK

Bývalý ministr dopravy Aleš ŘebíčekFoto:  ČTK

Stavební firma Viamont, kterou založil bývalý ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček, je v insolvenci. Rozhodl tak Krajský soud v Ústí nad Labem. Státu firma dluží skoro 54 milionů korun, má ale i další statisícové pohledávky.

Insolvenční návrh podalo samo vedení společnosti. Příčiny úpadku vidí v současné špatné ekonomické situaci a v úbytku zakázek. Firma si stěžuje ale také na to, že ji poškodila negativní kampaň související s osobou někdejšího ministra. 

Ještě v době, kdy Řebíček vedl resort dopravy, přitom získala především jedna dceřiná stavební společnost Viamontu veřejné zakázky v hodnotě víc než tří miliard. 

 

Jaroslav Spurný z Respektu přiblížil firmu Viamont

Vložit na svůj web

„Tam jsou možné dva výklady. Za prvé samozřejmě firmu Viamont vlastnil Aleš Řebíček a během jeho působení na ministerstvu dopravy dostala tato firma zakázky zhruba za devět miliard. A je možné, že od doby, kdy odešel Aleš Řebíček, tak jaksi tok veřejných zakázek vyschl. A druhá možnost je, že firma byla nějakým způsobem vytulenována,“ domnívá se Jaroslav Spurný z Respektu. Pravděpodobnější je podle něj druhá možnost. 

Od roku 2010 jsou majitelem Viamontu Inženýrské a dopravní stavby Olomouc – i v jejich vedení Řebíček působil. Další dceřiné společnosti Viamontu se většinou přejmenovaly a pokračují jako součást koncernu IDS. 


 

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves),  krw
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace