Zprávy → Domácí ekonomika1. října  2016 v 06:00  

Flexibilní pracovní doba začíná být pro zaměstnance důležitější než vyšší plat

Uchazeče o zaměstnání často zajímá možná flexibilní pracovní doba - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Uchazeče o zaměstnání často zajímá možná flexibilní pracovní dobaFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Nezaměstnanost je nízká, podniky při snaze získat zaměstnance zvyšují platy. Jenže se ukazuje, že lidé dávají přednost něčemu jinému. Nezajímá je až tak to, zda dostanou o pár stovek více na výplatní pásce, ale jak prožijí pracovní den. Jinými slovy je stále populárnější flexibilní pracovní doba.

Význam flexibilní pracovní doby při výběru zaměstnání dokazuje hned několik průzkumů personálních společností. Závěry toho prvního to ukázaly už v dubnu. 

„Více jak 70 procent zaměstnavatelů se vyjádřilo, že bude svůj benefitní systém upravovat nebo navyšovat určité benefity. A první čtyři benefity, které rezonují, jsou jednoznačně spojeny s flexibilitou,“ popsal Ladislav Kučera, ředitel společnosti Hays. 

Priority postupně mění i tuzemští vysokoškoláci, jak odhalilo dotazníkové šetření portálu Studenta. Spíš než kariéru a peníze podle něj začínají upřednostňovat míru svého volna. 

Čtěte také: V Česku přibývá matek - podnikatelek. Nutí je k tomu situace na pracovním trhu

Trend potvrzuje také průzkum společnosti Grafton z letošního léta. Zjistil, že víc než 70 procent zaměstnanců je sice v práci spokojených, ale primárně ne proto, že jim plošně stoupali platy až o 10 procent. Stále větší roli hraje flexibilita. 

Zkrácené úvazky pro studenty a lidi na rodičovské 

„Pro některé lidi není možné, aby pracovali plnou pracovní dobu, a vyhledávají zkrácené pracovní úvazky. Mohou to být třeba maminky na mateřské dovolené, studenti, ale třeba i lidé v předdůchodovém nebo důchodovém věku,“ vysvětlil autor průzkumu personální společnosti Grafton Martin Ježek. 

 

Reportáž Jitky Hanžlové o vzrůstající popularitě flexibilní pracovní doby

Vložit na svůj web

Kromě vyššího platu nebo lepší pracovní nabídky respondenti uváděli jako možný důvod změny zaměstnání právě možnost flexibilního rozvržení pracovní doby. Změnu preferencí si uvědomují i zaměstnavatelé, i když mohou narážet třeba na legislativní překážky. 

Otazníky zůstávají kolem bezpečnosti práce, služebních cest, úhrady používaného vybavení nebo spotřebované energie, což znamená určitou nejistotu i pro zaměstnance. 

„Dneska platí, že zaměstnanec pracující z domova například nemá nárok na náhradu mzdy, když jde na vyšetření nebo má svatbu, jak to mají ostatní zaměstnanci. Nemá náhradní volno ani příplatek když pracuje přes čas nebo ve svátek,“ upozorňuje popsala Zuzana Kalincová, manažerka společnosti Grant Thornton. 

Administrativa spojená se zaměstnancem na zkrácený úvazek je stejná, jako kdyby pracoval na plný úvazek. Ovšem podnik obvykle má na stejný post více lidí s nižším úvazkem, takže například sociální a zdravotní odvody vykazuje a platí víckrát. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace