Zprávy → Domácí ekonomika4. srpna  2016 v 21:13  

Hypoteční trh dosáhl v červnu rekordu. Zájem Čechů o úvěry dál roste, říká investiční analytik

Hypoteční trh dosáhl v červnu rekordu (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Hypoteční trh dosáhl v červnu rekordu (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Banky poskytly lidem v prvním pololetí letošního roku rekordních 54 tisíc hypoték za celkem 102 miliard korun. Ve stejném období loni poskytly 54 tisíc hypoték za 88 miliard korun. Vyplývá to z údajů na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Letošní rok bude zřejmě znovu rekordní.

Český hypoteční trh dosáhl v červnu podle statistik ministerstva rekordu, když byly v jediném měsíci uzavřeny hypoteční úvěry za 23,8 miliardy korun. To je nejvíc za 21 let, kdy se v ČR hypoteční úvěry poskytují, a o pětinu více než v loňském rekordním červnu. 

„Pokračuje trend z loňského roku, kdy všichni analytici i zástupci bankovních domů, tedy poskytovatelů hypotečních úvěrů, očekávali na začátku roku zpomalení, ale reálné výsledky všem vyrazily dech. Zájem Čechů o hypoteční úvěry neustal a hypoteční trh v Čechách roste,“ popsal investiční analytik společnosti Broker Consulting a expert na zdejší hypoteční trh Martin Novák. 

Podle něj není žádným překvapením, že právě na červen vyšly rekordní údaje. 

„Červen je šestý měsíc v roce, tím pádem se láme pololetí, a tam se směřují všechny důležité výsledky. Myslím, že podobný scénář se dá očekávat zase v listopadu nebo prosinci, kdy trh opět dosáhne maxima,“ dodává. 

První pololetí letošního roku už objemem hypoték překonalo celý rok 2006 a dosáhlo dvojnásobku roku 2004. 

Hypoteční trh - Foto:  ČTK

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace