Zprávy → Domácí ekonomika29. prosince  2011 v 14:25  

Koruna oslabila vůči euru i dolaru, v roce 2012 prý ale posílí

Česká měna oslabila vůči dolaru i euru (ilustační foto) - Foto: Tomáš Adamec

Česká měna oslabila vůči dolaru i euru (ilustační foto)Foto: Tomáš Adamec

Česká měna stále oslabuje. Dnes dopoledne koruna prolomila úroveň 20 korun za dolar a je proti americké měně nejslabší od loňského července. Také vůči euru si pohoršila, a to o čtyři haléře na 25 korun a 83 haléřů za euro.

Podle analytika České spořitelny Luboše Mokráše v oslabování české měny hraje roli fakt, že Česká republika je stále částečně vnímána jako rozvíjející se trh. 

„Spolu s dalšími měnami regionálními, které jsou považovány za rozvíjející se trhy, jako je Maďarsko a Polsko, oslabuje sice méně než tyto měny, to znamená zlotý a forint, ale přesto oslabuje. Pořád je Česká republika vnímána jako poněkud riziková,“ vysvětlil ve Světě o druhé Mokráš. 

 

Hostem Světa o druhé Rádia Česko byl analytik České spořitelny Luboš Mokráš

Vložit na svůj web

V příštím roce by ale prý česká koruna vůči dolaru i euru dále oslabovat neměla. 

„Poměrně brzo hlavně u eura dojde k obratu a koruna se začne vracet na silnější úrovně, a v průběhu přístího roku se dostane nejen pod 25 korun za euro, ale bude atakovat opět i hranici 24 korun za euro,“ uvedl Mokráš. 

V případě dolaru je ale podle Mokráše situace složitější. Bude záležet na vývoji dluhové krize v Evropě a důvěře investorů v euro. Pokud bude důvěra nízká, může koruna vůči euru ještě oslabit. 

Značná část českého zahraničního obchodu se odehrává s eurozónou, českou měnu tak ovlivňují spíše zahraniční faktory. Vliv ale může mít i domácí ekonomika. 

„Pokud by se ekonomika dostala do nějakých výraznějších potíží, tak to pochopitelně koruně přitíží a způsobí to, že koruna bude slabší. Což na druhou stranu slabší koruna bude částečně pomáhat ekonomice a trochu zmírňovat dopady dluhové krize v Evropě,“ popsal Mokráš. 

Slabší koruna podporuje export, protože ceny českých výrobků v zahraničí jsou nižší, prodražují se ale ceny produktů z dovozu.
 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab), Simona Bartošová
Pořad: Svět o druhé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace