Zprávy → Domácí ekonomika19. srpna  2016 v 15:53  

Kromě horníků si na Ostravsku začali hledat novou práci i někteří dělníci z Vítkovic

Vítkovice Power Engineering přiznaly závazky přesahující dvě miliardy (ilustrační foto) - Foto: Naďa Čvančarová

Vítkovice Power Engineering přiznaly závazky přesahující dvě miliardy (ilustrační foto)Foto: Naďa Čvančarová

Dceřiná firma strojírenských Vítkovic dnes odtajnila své dluhy. Vítkovice Power Engineering mají závazky přesahující dvě miliardy. Po splatnosti jsou faktury za půl miliardy korun. Společnost na sebe sama podala návrh na insolvenci. Má přes sedm set věřitelů.

Pro zadluženou společnost Vítkovice Power Engineering pracuje přes 1000 lidí. Hlavně starší zaměstnanci mají strach, že si jinde místo nenajdou. 

„Jdeme ke dnu, není do čeho píchnout – materiál není, nic není, zakázky nejsou,“ popisuje situaci podniku 54letý Milan. Ve Vítkovicích dělá od vyučení a bojí se, že do důchodu tady nevydrží. 

Pavel má třicetiletou praxi, dělá rýsovače a pád firmy ho ani moc nepřekvapil. „Když budete vyrábět chleba a nikdo ho nebude kupovat, tak to zkrátka nejde. Když není odbyt, tak to musí jít dolů.“ 

 

Kromě horníků si na Ostravsku začali hledat novou práci i někteří dělníci z Vítkovic. Natáčela s nimi redaktorka Andrea Čánová

Vložit na svůj web

Tento muž má na trhu práce co nabídnout. Když se dozvěděl, že firma na sebe sama podala návrh na insolvenci, už začal shánět práci jinde. 

„Právě mi volali, že mají o mě zájem na dalším místě. Takže jestli to tady zítra neskončí, tak já tady skončím za 14 dní a půjdu někam jinam. Takže mně je to jedno,“ dodává. 

Nejvíce optimisticky působí před branami továrny 27letý Mirek. „Já myslím, že to špatně nedopadne, protože taková továrna nemůže jenom tak padnout. To nejde. Zase to někdo koupí a třeba bude lépe. Já jsem mladý, daleko hůř jsou na tom ti, kterým je 56.“ 

O úpadku rozhodne soud 

Předseda odborové organizace KOVO Jaroslav Souček potvrdil, že vítkovičtí odboráři se už připravují i na krizové scénáře. 

„Připravují se podklady pro zaměstnance, jakým způsobem se mají zachovat, jak žádat o pomoc stát, a případně jak následně s firmou ukončit pracovní poměr,“ říká odborový předák. 

Soud teď bude rozhodovat, jestli jsou Vítkovice Power Engeneering v úpadku. Teprve pak budou věřitelé hlasovat o navrhované reorganizaci. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace