Zprávy → Domácí ekonomika24. června  2014 v 08:25  

Na českém trhu chybí zkrácené úvazky. Ženy se stále více pouštějí do podnikání

Ženy, které nemohou sehnat pracovní místo, se pouštějí do podnikání (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Ženy, které nemohou sehnat pracovní místo, se pouštějí do podnikání (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Do podnikání se pouští stále více žen. Jen za poslední rok jich začalo podnikat skoro jedenáct tisíc, to je dokonce desetkrát víc než mužů. Byznys láká hlavně ženy po mateřské dovolené, a to i kvůli tomu, že mají problém najít zkrácené úvazky.

Absolventky, ženy po padesátce nebo po mateřské dovolené - tři skupiny, které obtížně hledají pracovní místa. Často se proto snaží prosadit s vlastním byznysem. 

Do podnikání se pustila i Ema Pospíšilová se svojí kamarádkou. Už dva roky prodává těhotenskou módu, a to hlavně přes internet. Ze začátku to byl koníček, s narůstající poptávkou se ale ze zábavy stal i byznys. 

 

O ženách podnikatelkách natáčela redaktorka Zuzana Švejdová

Vložit na svůj web

„Začaly jsme s tím, když jsme byly obě těhotné. Potřebovaly jsme nějaký zajímavý svršek na sebe a nic dobrého jsme nenašly. Tak jsme si řekly, že si to radši navrhneme a ušijeme. Kamarádka dobře šije, já to spíš prodávám. Když další naše kamarádky zjistily, že to i dobře vypadá, tak si to začaly objednávat,“ vysvětluje Ema Pospíšilová. 

Počáteční investice, kterou do podnikání musely vložit, byla skoro tři sta tisíc. Postupně se ale vynaložené náklady vrací a zákazníků přibývá. 

Podobných podnikatelek je v Česku stále víc. Jen za poslední rok si živnostenský list nově založilo přes deset tisíc žen. Ve srovnání s muži je to dokonce desetkrát víc. Mužů v podnikatelské sféře přibylo jen necelých sedm set. 

Století žen 

„Ženy chtějí být více nezávislejší než v minulosti, do určité míry chtějí také podporovat rodinu a rovněž monitorujeme to, že si výrazně více věří, než tomu bývalo,“ říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. 

„21. století bude více stoletím žen než mužů. Projevuje se to, že ženy mají ideální předpoklady pro moderní obchod. Jsou odolné, pracovité, rafinované a jsou sice více emotivnější, ale v každém případě začínají válcovat byznys,“ upozorňuje. 

 

Jak se ženám - podnikatelkám v posledních letech v českém byznysu daří, přiblížil v Ranním interview Radiožurnálu Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Vložit na svůj web

Ženy se podle Havlíčka pouští hlavně do oblasti účetnictví, potravinářství nebo třeba kosmetiky. Ale začínají se prosazovat i na vedoucích pozicích: 

„V poslední době vidíme i zajímavý nárůst žen v podnikatelsko-manažerských pozicích v nových technologiích. To znamená, pokud se podíváme, kdo dnes ovládá například nanotechnologické firmy, tak zjistíme, že nemalá část z nich jsou ženy. Biotechnologické firmy nebo firmy zaměřené na biomedicínu mají rovněž nemalý podíl žen.“ 

Ženy se pouští hlavně do oblasti účetnictví, potravinářství nebo třeba kosmetiky (ilustrační foto) - Foto: Jiří Hošek

Ženy se pouští hlavně do oblasti účetnictví, potravinářství nebo třeba kosmetiky (ilustrační foto)Foto: Jiří Hošek

Celkem v Česku aktivně podniká zhruba 850 tisíc lidí, z toho víc než třetina jsou právě ženy. Nejčastěji se do vlastního byznysu pouští ženy mezi 25 a 35 lety - tedy hlavně absolventky a ženy po mateřské dovolené.  

Těm ale často nezbývá jiná možnost - na trhu totiž chybí částečné úvazky, které umožňují skloubit práci s výchovou dětí. Stejný problém měla i Ema Pospíšilová, řešením bylo podnikání: 

„Podnikat a něco dělat doma, mít nějakou menší firmu - zvláště třeba s člověkem, kterému věříte, to je myslím naprosto skvělé - spojení rodiny a podnikání. Člověk vedle toho něco dělá, ale zároveň úplně nevypadne z pracovního procesu, protože málo firem nabízí částečné úvazky.“ 

Nedostatek částečných úvazků je jeden z důvodů, proč pracuje jen každá třetí žena, která má děti v předškolním věku. Jde o jeden z nejhorších výsledků v Evropské unii. Firmy se bojí papírování, přitom administrativa je skoro stejná jakou u plných úvazků. Mylná je i obava z toho, že zaměstnanec odvede méně práce. 

„Práce na částečný úvazek může být daleko efektivnější, protože pokud někdo pracuje na 50procentní úvazek, jeho výkonnost obvykle není 50procentní, ale třeba 70 nebo 80procentní. Protože zkoncentruje svoji práci v části toho dne na absolutní maximum,“ uvádí Havlíček. 

Podpořit práci na zkrácené úvazky chce proto ministerstvo práce a sociálních věcí - třeba zákonem o dětských skupinách. Pokud se ho podaří prosadit, mohly by vzniknout až tisíce míst pro děti zaměstnanců firem. 

Autor:  Zuzana Švejdová
Pořad: Dopolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 10:00  |  Délka pořadu: 3 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace