Německo a Rakousko láká za prací stále více Čechů

21. srpna  2012 v 11:03  
Stavba - Foto: Pavla Kopřivová

StavbaFoto: Pavla Kopřivová

Vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky lákají Čechy za prací do sousedních zemí. Nejčastějším cílem českých pracovníků jsou Rakousko a Německo. I když loni v květnu obě země svůj pracovní trh otevřely a zjednodušily, očekávaný nápor zaměstnanců z Východu se nedostavil. I přesto ale počet Čechů, kteří odcházejí za výdělkem do Německa, od minulého roku stoupá.

Podle serveru iHned.cz se jejich počet za poslední rok dokonce zdvojnásobil. Například v Bavorsku už pracuje 11 tisíc Čechů. „A ještě 4 tisíce lidí jsou pendleři, to znamená, že se minimálně jednou týdně vracejí zpátky do České republiky,“ upřesnila Lenka Kastnerová, poradkyně sítě evropských služeb EURES v Plzeňském kraji. 

 

Lenka Kastnerová, poradkyně sítě evropských služeb EURES v Plzeňském kraji, mluvila o zaměstnávání Čechů v Bavorku ve Světě o desáté

Vložit na svůj web

Největší poptávka je v Německu po všech technických a řemeslnických profesích. Zaměstnance ale přijímají také v oboru hotelnictví a gastronomie a v neposlední řadě ve zdravotnictví a v pečovatelských profesích. 

Češi jsou přitom proslulí svou neochotou se stěhovat za prací. „Je pravda, že Češi nejsou tak flexibilní například narozdíl od Poláků, ale myslím, že němečtí zaměstnavatelé to celkem kvitují, dojíždění jim nevadí. Není to žádný problém,“ podotkla Kastnerová. 

Čtěte také: Na zahraničích univerzitách studuje čím dál tím víc Čechů

Zájemci o práci v zahraničí musí být samozřejmě do jisté míry vybaveni také minimálními jazykovými znalostmi. „Znalost jazyka, se odvíjí od povolání, které člověk vykonává. Když jde někdo dělat svářeče, tak stačí, aby zaměstnavateli aspoň rozuměl. Jiné to bude u číšníka nebo u lékaře, kteří jsou v denním kontaktu s lidmi,“ doplnila Lenka Kastnerová. 

Lidé si ale při hledání práce také musí dávat pozor na řadu věcí. Pomoci jim v tom může například zastoupení německých úřadů práce v Česku. „Od května 2012 se v Plzni na úřadu práce otevřela pobočka bavorského úřadu práce, kdy sem dojíždí poradci z příhraničí a jsou tady vždy první tři středy v měsíci,“ upřesnila. 

Připomněla, že by si lidé taky měli dávat pozor na minimální mzdu. Ta totiž například v Německu není stanovena. „Takže klientům, co týká třeba právě Bavorska, říkáme, že by neměli jít pod 7,50 až 8 eur na hodinu u nekvalifikované pracovní síly. Pokud si výdělkem nejsou jisti, doporučujeme obrátit se hospodářskou nebo řemeslnickou komoru v Německu,“ dodala Kastnerová. 

Autor:   Rádio Česko  (rč),  ak
Pořad: Svět o desáté  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Ekonomický servis

Devizové kurzy

EUR 27,030
USD 24,253
GBP 35,608

Platnost od 25.05.2016

Všechny kurzy

Základní sazby

2R Repo 0,05 %
Diskontní 0,05 %
Lombardní 0,25 %

Podrobnosti

Index PX

Závěrečný 25. 5. 2016890,28
Změna vůči 25. 5. 20160 %

Podrobný graf

Vybrané české akcie

Název Akt. kurz (Kč) Změna (%) Objem (tis. Kč)

Další akcie

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace