Zprávy → Domácí ekonomika21. ledna  2016 v 14:28  

Peníze z druhého pilíře důchodové reformy dostanou lidé zpět do konce roku

Peníze naspořené ve zrušeném druhém pilíři důchodové reformy dostanou lidé zpátky do konce roku (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Peníze naspořené ve zrušeném druhém pilíři důchodové reformy dostanou lidé zpátky do konce roku (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Lidé, kteří si spořili na penzi v takzvaném druhém důchodovém pilíři, dostanou zpět své peníze do konce roku. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí. Druhý pilíř penzijní reformy skončil 1. ledna. Týká se více než 80 tisíc lidí. Ve fondech mají naspořeny asi 3 miliardy korun.

Do konce března dostanou lidé od penzijních společnostní dopis s podrobnými radami, jak mají postupovat. Fondy je vyzvou, aby řekli, jak chtějí dostat své peníze zpátky. 

„Konec září letošního roku je termín pro to, aby se účastníci vyjádřili, jakým způsobem se chtějí se svými naspořenými penězi vypořádat,“ informovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. 

 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) vystoupila s návrhy, jak se připravit na penzi po zrušení druhého pilíře důchodové reformy

Vložit na svůj web

Můžou si je nechat vyplatit na účet nebo složenkou. Můžou si také nechat převést všechny prostředky do takzvaného třetího pilíře, tedy komerčního penzijního spoření. To doporučuje například analytik společnosti Partners Aleš Tůma.  

„Spousta lidí u nás nedosahuje ani na částku, kterou stát zvýhodňuje maximální státní podporou, to je 230 korun, které dostanete při příspěvku 1000 korun měsíčně. Takže pokud někdo nemaximalizuje tuto státní podporu, měl by si navýšit třetí pilíř,“ říká. 

Penzijní společnosti začnou peníze vyplácet od poloviny října. 

Varování pro OSVČ 

Ministerstvo také varovalo živnostníky, kteří odvádí na důchodové pojištění minimum, že je čeká malý důchod. Varovný dopis s tabulkou dostane více než půl milionu lidí na začátku února. 

„Tam je ukázáno, že když se platí úplně nejmenší zálohy, odpovídá to dnešní výši důchodů někde kolem šesti tisíc,“ upozornila Marksová. 

Řešením jsou podle ní vyšší odvody nebo právě soukromé penzijní připojištění v třetím pilíři. Do něj si v Česku spoří přes 4 miliony lidí. 

Druhý pilíř důchodové reformy - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Lenka Jansová  (lej), Simona Bartošová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace