Zprávy → Domácí ekonomika2. září  2016 v 11:34  

Pozor na slevy a akční ceny, ČOI zjistila nedostatky v 48 procentech kontrol

Za pochybení při výprodejích rozdala ČOI pokuty za 5 milionů (ilustrační foto) - Foto: Martin Karlík

Za pochybení při výprodejích rozdala ČOI pokuty za 5 milionů (ilustrační foto)Foto: Martin Karlík

Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrolách výprodejů ve druhém čtvrtletí uložila obchodníkům 520 pokut v celkové výši 4,8 milionu korun. Inspektoři provedli 1271 kontrol na ochranu spotřebitele, porušení právních předpisů bylo zjištěno v 605 případech. ČOI to dnes oznámila v tiskové zprávě.

„Tato kontrolní akce opětovně potvrdila četné a stále se opakující nedostatky, zejména nedostatečné nebo klamavé informace o cenách nabízených výrobků a služeb,“ uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.  

Situace v této oblasti se podle něj nelepší a inspekce bude proto problematice věnovat zvýšenou pozornost i v následujícím období. 

Kontroloři nejčastěji - v 248 případech - zjistili, že obchodníci řádně neseznámili spotřebitele s cenou nabízených výrobků a služeb. Porušení týkající se poctivosti prodeje bylo pak zjištěno u 190 kontrol. 

V 250 případech ČOI zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele, kdy například informace poskytnuté v písemné formě nebyly v českém jazyce, výrobky nebyly srozumitelně a viditelně označeny, nebo prodejce neseznámil spotřebitele s vlastnostmi, způsobem použití a údržby nabízených výrobků. 

V 66 případech byla pak porušena povinnost vydat na žádost spotřebitele doklad o zakoupení výrobku spolu s povinnými údaji. 

Inspekce také vydala zákaz prodeje na 4400 kusů výrobků a 1047 párů obuvi, které nesplňovaly požadavky zvláštních právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila téměř 690 tisíc korun. 

Kontrolní akce podle ČOI opětovně potvrdila četné a stále se opakující nedostatky, což je patrné i z porovnání kontrolního období za 2. čtvrtletí 2015, kdy porušení zákona o ochraně spotřebitele bylo zjištěno ve 47 procentech, tedy přibližně stejné jako letos, kdy kontroly se zjištěním představovaly 47,6 procenta. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace