Zprávy → Domácí ekonomika26. září  2016 v 06:00  

Prvních 20 lidí si v Česku nechalo implantovat pod kůži čip. Pro platbu jim stačí mávnutí ruky

S implantovaným čipem se dá platit ve speciálních podnicích, zatím ale jen v bitcoinech (ilustrační foto) - Foto:  tec_estromberg, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

S implantovaným čipem se dá platit ve speciálních podnicích, zatím ale jen v bitcoinech (ilustrační foto)Foto:  tec_estromberg, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Asi dvacet lidí si v Česku nechalo pod kůži na ruku implantovat čip. Mohou tak třeba platit ve vybraných podnicích, podobně jako bezkontaktní kartou, nebo odemykat mobilní telefony. Platba je ale zatím možná pouze v bitcoinech.

Jak se čip pod kůži vkládá, vysvětlil v pořadu Online Plus Jan Hubík z neziskové organizace Paralelní Polis. 

„Žádné velké komplikace s tím nejsou, protože když si to koupíte, tak to přijde zabalené ve sterilním obalu, čip je přednabitý v injektoru. Takže jediné, co se udělá, je, že se vydezinfikuje ruka, čip rozbalí ve sterilním prostředí a implantuje podobně jako injekce.“ 

Čip o rozměru dvakrát dvanáct milimetrů se vkládá na hřbet levé ruky, mezi palec a ukazováček. Počet zájemců o implantát podle Hubíka roste. 

„První implantační událost byla letos na konci ledna. Druhou jsme udělali v září a už teď bylo zájemců dvakrát víc než v prvním kole,“ dodává. 

Čtěte také: Australan Wright přiznal, že je zakladatelem virtuální měny bitcoin

Platba je možná zatím jen v bitcoinech. Čipy pod kůži ale místo vstupenek nabídl svým fanouškům například i fotbalový klub Tigre v Argentině. 

Také stovky zaměstnanců švédského kancelářského komplexu ve Stockholmu mají pod kůží čipy a vstupují do budovy jen přiložením ruky ke čtečce.  

Autor:  Tomáš Bystrý  (tby), Maňourová Anna

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace