Zprávy → Domácí ekonomika16. srpna  2016 v 09:23  

Růst ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalil na 2,5 procenta, tahounem je spotřeba domácností

I přes slabší růst se ekonomice daří (ilustrační foto) - Foto:  Comstock Images

I přes slabší růst se ekonomice daří (ilustrační foto)Foto:  Comstock Images

Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí letošního roku zpomalil na 2,5 procenta, mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,9 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Nedaří se hlavně stavebnictví - chybějí zakázky, odvětví navíc narazilo taky na nepřipravenost projektů, která mu brání v dalším růstu. Další brzdou pro českou ekonomiku je nedostatek investic. 

„Jsou to slabší investice, protože my jsme loni zažili úplně bezprecendentní nárůst investic - ať už v soukromém, nebo především ve veřejném sektoru, kde se dočerpávaly peníze z fondu EU,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. „A v letošním roce právě vidíme, že přece jenom firmy investují o něco méně a výrazně méně investuje i veřejný sektor.“ 

Spotřebu podporují vyšší mzdy a nízká nezaměstnanost 

I přes slabší růst se ekonomice přesto daří. Hlavním tahounem růstu hospodářství je hlavně spotřeba domácností. Ta je podpořena zlepšující se situací na trhu práce. Zrychluje se růst mezd, a to napříč obory i profesemi. 

Nezaměstnanost je nízká - v mezinárodním měřítku je dokonce druhá nejnižší v Evropské unii. Lépe je na tom už jen Malta, potvrdil nedávno i Tomáš Surka z personální agentury McRoy Czech: 

„Nabídka práce je opravdu nebývalá, když to porovnáme s předchozími roky. Nicméně úplně se právě nesetkává s tím, co by ti absolventi nebo uchazeči chtěli dělat za práci.“ 

„Dneska ta největší nabídka volných příležitostí je ve výrobě, na různých nekvalifikovaných i kvalifikovaných pozicích, potom jsou to technické obory, IT obory, případně zákaznický servis,“ dodal Surka. 

Některé obory dokonce bojují s nedostatkem pracovníků, uchazeče proto lákají na vyšší odměny. Čím dál víc podniků situaci řeší také přijímáním pracovníků ze zahraničí. 

Autor:  Zuzana Švejdová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace