Zprávy → Domácí ekonomika29. srpna  2016 v 15:44  

Start elektronické evidence tržeb se odkládat nebude, začne od prosince

Andrej Babiš - Foto: Filip Jandourek

Andrej BabišFoto: Filip Jandourek

Ministerstvo financí potvrdilo, že start elektronické evidence tržeb (EET) se odkládat nebude. Spustit by se měla 1. prosince 2016, odkdy bude povinnost platit pro hotely a restaurace, s výjimkou stánkového prodeje potravin a nápojů v tržnicích. Od září začne ministerstvo podnikatelům přidělovat autorizační údaje, od listopadu bude spuštěna testovací fáze EET.

„Od 1. 3. 2017 nám potom nastupuje druhá fáze, která se týká maloobchodu a velkoobchodu. Třetí fáze potom zahrne všechny ostatní zbývající činnosti s výjimkou čtvrté fáze a je účinná od 1. března 2018. Čtvrtá fáze, která se týká vybraných řemesel, tam začíná evidence 1. června 2018,“ doplnila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. 

V roce 2018 se postupně mají k elektronické evidenci tržeb přidat třeba účetní, advokáti, lékaři a řemeslníci.  

Výjimka pro stánkový prodej 

EET se zatím nedotkne stánkového prodeje potravin a nápojů v tržnicích. To ale kritizuje prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. 

„Jestliže z toho má vypadnout stánkový prodej, pak si nedokážu představit, že na náměstí bude několik restaurací, vezměte si třeba Staroměstské náměstí v Praze, které budou mít povinnost evidovat, plně zavést tento systém a prakticky stejný produkt – podobný pokrm, nápoj jako svařené víno - se bude prodávat naproti na stánku, kde tato povinnost nebude,“ popsal. 

Asociace naopak vítá, že se v souvislosti s EET od prosince sníží sazba DPH u stravovacích služeb a nealkoholických nápojů z 21 na 15 procent. 

Autorizační údaje k EET si podnikatelé budou moct vyzvednout elektronicky přes daňový portál a datovou schránku nebo osobně na jakémkoliv finančním úřadu.  

Ministr financí Andrej Babiš z ANO chce kvůli zavedení elektronické evidence znovu navrhnout snížení DPH u točeného piva z 21 na 15 procent. Koalice o tom bude jednat ve středu. KDU-ČSL si chce počkat na Babišovy argumenty, ale zásadně se tomu nebrání. 

Tržby nebudou muset elektronicky evidovat například neziskové organizace nebo školní jídelny.  

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace