Zprávy → Domácí ekonomika14. září  2016 v 11:33  

Stát chce pomoci českým firmám, aby volná místa mohli zaplnit Ukrajinci

Dělníci dokončují kruhový objezd u Parama v Pardubicích (ilustrační foto) - Foto: Ondřej Wolf

Dělníci dokončují kruhový objezd u Parama v Pardubicích (ilustrační foto)Foto: Ondřej Wolf

Vláda chce umožnit firmám, aby volná místa mohli snadněji obsadit zaměstnanci z Ukrajiny. Kvůli tomu fungují už dva podpůrné programy.

Od loňského listopadu funguje projekt, díky kterému snadněji najdou uplatnění vysoce kvalifikovaní lidé z Ukrajiny. Od srpna pak funguje podobný program pro lidi s nižší nebo střední kvalifikací. 

Čeští uchazeči o práci ale nemusejí mít strach, že by místa byla přednostně obsazována ukrajinskými pracovníky, říká Jan Zikeš z Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. 

„Ten systém je celý postavený na tom, že firma musí skutečně prokázat přes úřad práce, že to místo má volné minimálně 30 dní, to znamená, že 30 dní o ně není zájem ze strany českých zaměstnanců. A potom si sama musí jakýmikoliv prostředky sehnat, najít, domluvit dotyčného zaměstnance na Ukrajině,“ tvrdí Zikeš. 

Tyto vládní projekty mají Ukrajincům ušetřit hlavně čas při vyřizování potřebných dokladů k práci a k pobytu. V České republice by mohlo najít zaměstnání až pět tisíc lidí z této východoevropské země. 

Autor:  Andrea Kubová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace