Zprávy → Domácí ekonomika22. srpna  2011 v 21:32  

Stát chce za sto milionů zasypat památkově chráněný důl

Dolu Žebračka u Zlatých Hor hrozí zasypání

Dolu Žebračka u Zlatých Hor hrozí zasypání

Stát plánuje zasypat starý důl Žebračka u Zlatých Hor na Bruntálsku. Propadlý rudný důl, v němž se těžilo od středověku až do 80. let 20. století, byl v devadesátých letech prohlášen za kulturní památku. Podle Báňského úřadu a ministerstva financí ale současný stav dolu ohrožuje životy lidí. Na jeho zasypání chce stát dát asi sto milionů korun.

Petr Bohdálek z České geologické služby si však nemyslí, že by bylo nutné důl zasypávat. „Důl není ohrožujícím prvkem a nehrozí jeho zřícení. Nebezpečná situace vznikla kvůli dlouhodobé neúdržbě oplocení, které bylo okolo dolu postaveno v 90. letech,“ říká Bohdálek. 

 

Petr Bohdálek z České geologické služby považuje zasypání dolu za zbytečné

Vložit na svůj web

Důl je nyní volně přístupný a nebezpečí by tedy hrozilo jen tomu, kdo by do něj i přes zákaz vstoupil. 

Geolog se podivuje také nad plánovanými náklady na zasypání dolu, kterou stát spočítal na sto milionů korun. „Cena mi přijde jako z říše science fiction, vůbec mi to nejde do hlavy,“ diví se Bohdálek, podle něhož by zabezpečení dolu mělo být o několik řádů levnější. 

Do konce 90. let se vytěžené doly jen zakrývaly nebo se uzavřely vstupy do štol, systematické zasypávání začalo až po roce 1997. Podle Bohdálka je zasypání v některých případech odůvodněné, často však dochází k nevratné likvidaci dolu včetně těch, které jsou technickými památkami starými i několik staletí. 

„Mnohdy jde o zbytečně investované prostředky státu. Zasypávání dolů je krajní způsob likvidace, který by se měl dělat jen v odůvodněných případech,“ dodává Petr Bohdálek z České geologické služby. 

Autor:  Jan Richter, Mirko Kašpar
Pořad: Stalo se dnes  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace